Najmniejsza kamera świata. Jest mniejsza od ziarenka pieprzu

Firma OmniVision stworzyła kamerę, która z miejsca trafiła do Księgi Rekordów Guinnesa.

omnivisionziarnkopieprzu.jpg

Kalifornijska korporacja zaprezentowała mikroskopijne urządzenie OV6948 o wymiarach 0,575 x 0,575 x 0,232 mm. Jest w stanie uchwycić obraz w rozdzielczości 40 tys. pikseli. Oczywiście kamera nie została stworzona z myślą o uroczych selfie z wakacji. Zminiaturyzowana technologia ma znaleźć zastosowanie w medycynie.

Światłoczuła matryca może być umieszczona na narzędziach chirurgicznych lub w ciele pacjenta podczas badania endoskopowego. Zwłaszcza, że urządzenie pobiera niewiele energii i tym samym wydziela niewiele ciepła.

Kamera nagrywa wideo o częstotliwości 30 klatek na sekundę i rozmiarze 200 x 200 pikseli. Dla porównania standardowy film jest wyświetlany przy zastosowaniu 25 klatek na sekundę.

Urządzenie oferuje również 120-stopniowy kąt widzenie i może pracować zarówno w bardzo wysokich jak i niskich temperaturach – od -20°C do +70°C. OV6948 jest w stanie rejestrować obraz przy niewielkim natężeniu światła, którego minimalny poziom został określony na 1000 mV/luksów. 

Oprócz zastosowania w medycynie miniaturową formą nagrywania z pewnością zainteresują się szpiedzy i wojsko, którym takie urządzenie może otworzyć kolejne ścieżki inwigilacji.
ZOBACZ TAKŻE: BEZUŻYTECZNY POLICYJNY ROBOT. ZAŚPIEWAŁ PIOSENKĘ ZAMIAST WEZWAĆ POMOC
 


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. Omni Vision Poniedziałek 28.10.2019