Najlepsze państwa świata

Jakie jest najlepsze państwo na świecie? Dwóch niezależnych doradców uznało, że to Irlandia. Czyżby dzięki naszym imigrantom? Niekoniecznie – naukowcy wzięli pod uwagę inne kryteria. A na której pozycji plasuje się Polska?
good-country-index-1.jpg

Polska w poszczególnych kategoriach Good Country Index uzyskała następujące miejsca (spośród 125 krajów): nauka i technologia – 32, kultura – 16, pokój i bezpieczeństwo międzynarodowe – 105, światowy porządek – 26, planeta i klimat – 83, dobrobyt i równość – 83, zdrowie i samopoczucie – 81. W rankingu ogólnym daje nam to 52 pozycję, czyli ciut powyżej połowy stawki.

Jak powstało zestawienie Good Country Index? Stworzyło je dwóch niezależnych doradców, którzy pomagają krajom, regionom, miastom w polepszaniu stosunków z innymi podmiotami - Simon Anholt i Dr Robert Govers na podstawie raportów wielu organizacji pozarządowych oraz ONZ (zobacz ranking najszczęśliwszych państw według ONZ). Dane ułożyli w siedem kategorii, z których każdą podzielono na pięć mniejszych zbiorów. Większość współczynników znajduje odzwierciedlenie w Karcie Narodów Zjednoczonych, więc ranking nie jest do końca pozbawiony obiektywizmu.

good-country-index-2.jpg
Autorzy listy położyli nacisk na uwydatnienie tego, co dany kraj wniósł dla dobra ogółu – wszystkich państw oraz dla planety. Innymi słowy jak bardzo jest przyjazny i oddany wobec innych podmiotów. Dlatego obecność m.in. takich kategorii jak: bezpieczeństwo informatyczne, eksport broni, zaangażowanie w konflikty międzynarodowe, zarejestrowane patenty, wolność mediów, pomoc humanitarna, emisja dwutlenku węgla, ilość nagród Nobla, terroryzm.

Doradcy zdają sobie sprawę, że 35 współczynników nie jest w stanie skategoryzować i dowieść wyższości danego państwa nad innymi, ale uważają to za dobry początek i liczą na konstruktywne opinie i pomoc ze strony osób kompetentnych. Sprawdź pełny ranking Good Country Index.

Dodał(a): gianni / fot.: goodcountry.org Środa 25.06.2014