Najdłuższy most świata

55 – dokładnie tyle kilometrów liczy najdłuższa przeprawa na świecie, zbudowana na otwartym morzu, która już na początku 2017 roku zostanie oddana do użytku kierowców. Oczywiście ten gigantyczny most znajduje się nigdzie indziej, jak tylko w Chinach.
most.JPG

Pamiętacie jak pisaliśmy Wam o moście Beipanjiang – najwyżej położonym moście linowy na świecie? Jeśli nie, to możecie sobie odświeżyć pamięć, klikając tutaj. Warto zaznaczyć jednak, że owa przeprawa znajdowała się w Chinach i łączyła ze sobą dwie tamtejsze prowincje.

Nasi skośnoocy przyjaciele mają jednak prawdziwy rozmach w budowaniu gigantycznych mostów, ponieważ do Beipanjiang (znajdującego się na wysokości 565 metrów), dołączył teraz most Hong Kong-Zhuhai-Makau, który jest najdłuższą przeprawą na świecie, znajdującą się na otwartym morzu.

Jak sama nazwa wskazuje, most łączy ze sobą Hong Kong i region Makau, znajdujące się po dwóch przeciwległych stronach estuarium Rzeki Perłowej, uchodzącej do Morza Południowochińskiego. Przeprawa ma 55 km długości (mniej więcej tyle, ile z Warszawy do Wyszkowa), z czego jej ok. 7-kilometrowy odcinek znajduje się w podwodnym tunelu na głębokości ponad 40 metrów.Cała konstrukcja waży zaś 400 tys. ton, czyli tyle, ile sześćdziesiąt Wieży Eiffla, a dzięki swojej wadze, ma być także niezwykle wytrzymała – inżynierowie twierdzą, że przetrzyma trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera.

Koszt budowy mostu wyniósł, bagatela, 13 mld dolarów, a wszystko po to, by skrócić czas podróży z Hong Kongu do Makau z 3,5 godziny, do zaledwie 30 minut.

Pierwsi podróżni będą mogli przejechać się mostem już na początku 2017 roku.

Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. YouTube Wtorek 27.09.2016