Najbezpieczniejsze plaże w Europie. 3. miejsce należy do Polski

Tegoroczne wakacje ze względu na epidemię koronawirusa będą zupełnie inne niż pozostałe. Właśnie stworzono listę najbezpieczniejszych plaż w Europie, na której trzecie miejsce zajął Półwysep Helski.
iStock-1172233167.jpg

Półwysep Helski, fot. iStock

Wszystko wskazuje na to, że tego lata wielu polskich urlopowiczów zaśpiewa przerobioną wersję kultowej piosenki AC/DC i uda się „high way to Hel”, bowiem właśnie tam znajduje się jedna z trzech najbezpieczniejszych plaż w Europie. Tak przynamniej twierdzą specjaliści z belgijskiej organizacji European Best Destination.

CZYTAJ TAKŻE: DARMOWE WAKACJE NA CYPRZE. MUSISZ TYLKO ZARAZIĆ SIĘ COVID-19

Przy tworzeniu listy wzięto pod uwagę liczbę zarażonych osób, wielkość plaż i ilość metrów kwadratowych w przeliczeniu na potencjalnego turystę. Ranking uwzględnił też dostępność prywatnych willi, małych hoteli i apartamentów, które zobowiązały się do przestrzegania rygorystycznych zasad higieny i dezynfekcji pokoi po każdym pobycie.

Wyróżnione miejscówki znajdują się w pobliżu szpitali, które w czasie pandemii COVID-19 nie były przepełnione, a średnia dostępnych łóżek w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekracza europejską medianę.

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się grecka plaża Monolithi w mieście Prewza. Nie jest to jedyne zestawienie, w którym przoduje ten kurort. Długa na 22 km i szeroka na 80 m jest największą plażą w Europie.

Monolithi_Beach_15.jpg

Plaża Monolithi, Wikimedia Commons


Druga lokata należy do Comporty w Alentejo. Portugalska plaża nie jest wyjątkowo popularnym miejscem wśród turystów, a region jest jednym z najmniej dotkniętych przez koronawirusa w Europie. Położone 20 km od Lizbony miasteczko to też doskonały punkt wypadowy.

iStock-1202345172.jpg
Comporta, fot. iStock

Sonda

Która plaża jest najlepsza?

Brązowy medal przypadł Helowi. Twórcy zestawiania zwrócili uwagę, na fakt, że Polska jest jednym z najmniej dotkniętych krajów koronawirusem (w porównaniu do Europy Zachodniej). Specjaliści docenili również nadmorską okolicę i przypomnieli, że w 2017 roku Gdańsk znalazł się na szczycie ich zestawienia. Wówczas polskie miasto zostało nazwanym jednym z najpiękniejszych w Europie.

Gdyby jeszcze eksperci z EBD zwrócili uwagę na polski sposób plażowania, którego podstawowym elementem jest solidna izolacja wspierana przez grajdołki i parawany, to zapewne mielibyśmy szansę na złoto.

Na pozostałych pozycjach znalazły się: Porto Santo (Portugalia), Halikounas (Grecja), Ghajn Tuffieha (Malta), Meia (Portugalia), Jurmala (Litwa), Binz (Niemcy). Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 28.05.2020