Najbezpieczniejsze europejskie miasta na wakacje. Dwie pozycje z Polski

Kiedy do pandemii doszły zamieszki, wiele wakacyjnych planów z dnia na dzień legło w gruzach. Organizacja Best European Destination wskazała miasta w Europie, gdzie jest (względnie) bezpiecznie. Polska w zestawieniu znalazła się dwa razy.
iStock-1208890844.jpg

Przy tworzeniu listy, podobnie jak w przypadku najbezpieczniejszych plaż, wzięto pod uwagę przede wszystkim sytuację epidemiologiczną, liczbę łóżek w szpitalach w przeliczeniu na jedną osobę raz podjęte środki ostrożności, mające na celu ograniczenie liczby zakażeń COVID-19. Łącznie specjaliści z European Best Destination wskazali 20 miast starego kontynentu jako idealne miejscówki na wakacje 2020. Na 13. miejscu zestawienia znalazła się Warszwa, a na 17. Gdańsk.

CZYTAJ TAKŻE: 15 MIEJSC NA ŚWIECIE, KTÓRE ODWIEDZISZ BEZ WYCHODZENIA Z DOMU

Twórcy listy zwrócili uwagę na niepowtarzalny klimat stolicy Polski, na który składa się oferta kulturalna, wyjątkowe na skalę światową zrekonstruowane stare miasto oraz letnie festiwale na świeżym powietrzu jak np. cykl koncertów chopinowskich w Łazienkach Królewskich. Jako Polacy cieszymy się z wyróżnienia, ale dla wszystkich, którzy chcieliby posłuchać Chopina pod gołym niebem, mamy złą wiadomość – tegoroczne koncerty odbędą się on-line. Warszawa ma też czterokrotnie niższy wskaźnik przestępczości niż największe europejskie stolice.

iStock-621603454.jpg

Gdańsk, czyli drugi polski akcent na liście, został nazwany „perłą Bałtyku”. Autorzy zwrócili uwagę na jego kosmopolityczny i modny charakter. Nie po raz pierwszy EBD zachwyciło się Gdańskiem. W 2017 roku miasto znalazło się na podium najlepszych miejscówek na wypoczynek. 

Pełna lista najbezpieczniejszych miast wg European Best Destination

 1. Tbilisi, Gruzja
 2. Korfu, Grecja
 3. Cavtat, Chorwacja
 4. Azory, Portugalia
 5. Preveza, Grecja
 6. Alentejo, Portugalia
 7. Batumi, Gruzja
 8. Zagrzeb, Chorwacja
 9. Algarve, Portugalia
 10. Sibiu, Rumunia
 11. Kotor, Czarnogóra
 12. Rijeka, Chorwacja
 13. Warszawa, Polska
 14. Wiedeń, Austria
 15. Bohinj, Słowenia
 16. Malta
 17. Gdańsk, Polska
 18. Wilno, Litwa
 19. Ryga, Łotwa
 20. Dzika Tajga, Finlandia

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 03.06.2020