Mózgi palaczy marihuany: mniejsze, ale szybsze

Naukowcy przeprowadzili kolejne badania nad wpływem marihuany na ludzki organizm. Wynika z nich, że trawka może powodować zmniejszenie rozmiaru mózgu, przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności i lepszym wykształceniu połączeń wewnątrz

mózg marycha.jpg

Choć przez długi czas mówiło się o negatywnym wpływie marihuany na inteligencję, nowe badania, o których pisaliśmy wam jakiś czas temu, obaliły tezę jakoby palenie trawki miało jakikolwiek związek ze spadkiem IQ. Kolejne testy wykazały natomiast, że mózgi palaczy są mniejsze niż osób niepalących, ale za to sprawniejsze.

Naukowcy z University of Texas i Mind Research Network, opublikowali w czasopiśmie PNAS wyniki najnowszych badań, w których wzięło udział 48 palaczy oraz 62 osoby, które nigdy nie używały marihuany. Wynika z nich, że fani zioła mają "znacznie mniejszą objętość mózgu", a w szczególności część struktur, które są odpowiedzialne za motywację, podejmowanie decyzji oraz układ nagrody. Jednocześnie obserwuje się u nich znacznie lepsze połączenia w mózgu, które mogą być następstwem tej zmiany.

Jako, że grupa badawcza nie była obserwowana długoterminowo, na razie jednak nie jest pewne, czy usprawnienie połączeń w mózgu jest konsekwencją zmiany jego rozmiaru, będącej bezpośrednim wynikiem palenia trawy, czy może osoby z opisywaną cechą są po prostu bardziej podatne na palenie marihuany. Opisywane obszary odpowiadają bowiem także za uzależnienia.


Dodał(a): BJ, fot. FameFlynet Środa 26.11.2014