Mózg robaka w robocie z klocków Lego!

Naukowcy dokonali symulacji mózgu jednej z glist, której bacznie przyglądali się przez ostatnie miesiące, a następnie załadowali go do robota z klocków lego. Efekt? Maszyna sama zaczęła się poruszać i kontrolować i to bez jakiegokolwiek programowania!

WormBot_web_1024-770x401.png

Choć wizja maszyn pracujących przy użyciu mózgu człowieka jest jeszcze bardzo odległa, niedawno naukowcom udało się wykorzystać mózg jednej z glist z gatunku Caenorhabditis elegans (małe robaki z rodzaju nicieniowatych) do pracy robota zbudowanego z klocków Lego. Efekt okazał się trafiony w dziesiątkę - robot zadziałał!

Zobacz też: robot-gepard skaczący przez przeszkody 

Badacze z kolektywu "OpenWorm" studiowali konkretny gatunek robaków przez bardzo długi czas, by poznać ich geny oraz cały system nerwowy. Dzięki analizie wszystkich połączeń pomiędzy 302 neuronami glist udała się symulacja ich mózgu, który następnie wbudowano we wspomnianą maszynę z klocków. Oczywiście mózg ten nie odpowiada w 100% prawdziwemu (naukowcy musieli między innymi uprościć mechanizm odpowiedzialny za aktywacje neuronów), mimo wszystko sprawienie, że robot zaczął dzięki niemu, bez jakiegokolwiek programowania, sam się poruszać oraz kontrolować czynności takie jak: zatrzymywanie przed przeszkodami, czy zawracanie, jest już i tak wielkim osiągnięciem!Dodał(a): Bartosz Joda, fot. Youtube Wtorek 23.06.2015