"Most szpiegów" - premiera męskiego kina

Szpiegostwo, militaria, samoloty, strzelanina, drut kolczasty i wojna, zimna wojna. Oto wszystkie składniki intrygującej historii opartej na faktach, a zaserwowanej według przepisu Stevena Spielberga. Dodajemy do tego zdjęcia Janusza Kamińskiego oraz fakt, że niektóre sceny tego thrillera politycznego zostały nakręcone we Wrocławiu. Ten seans nie może skończyć się niestrawnością. W kinach od 27 listopada.
most-szpiegów.jpg

Historia opowiedziana w „Moście szpiegów” wydarzyła się naprawdę. Amerykanie pojmali radzieckiego szpiega - pułkownika KGB Williama Fishera i postanowili zapewnić mu „sprawiedliwy” proces. Przydzielono mu obrońcę, który do tej pory zajmował się odszkodowaniami z ubezpieczeń. James Donovan (Tom Hanks) dostaje swoją pierwszą sprawę karną, której przebieg obserwuje cały świat.

Wkrótce po tym Amerykanie wysyłają swoje samoloty szpiegowskie nad Związek Radziecki. Lockheedy U-2, latające w stratosferze, były nieosiągalne dla radzieckich myśliwców. Rozwój systemów obronnych doprowadza jednak do powstania specjalnych rakiet ziemia-powietrze, które mogą sięgnąć celów latających wysoko. Okazują się one skuteczne. Amerykański samolot zwiadowczy U-2 zostaje zestrzelony podczas misji szpiegowskiej nad Swierdłowskiem. Pilotowi udaje się katapultować, jednak dostaje się do sowieckiej niewoli. Również i on podlega „sprawiedliwemu” procesowi.Tymczasem w Stanach Zjednoczonych dowództwo armii gotuje się z nerwów, bo pilot posiada bardzo cenne i tajne informacje. Pada pomysł nieoficjalnej misji wymiany szpiegów. Ze strony USA ma się jej podjąć nie kto inny jak prawnik od ubezpieczeń – James Donovan.

Tytułowa budowla, to Most Glienicke w Poczdamie, który łączył zachód z częścią Europy zależną od ZSRR. To właśnie tam następowały wymiany pojmanych szpiegów, którzy w wyścigu zbrojeń starali się wykraść jak najwięcej informacji o przeciwniku, by zyskać przewagę w Zimnej Wojnie.

„Most szpiegów” to kawałek historii podany w przystępny i spektakularny sposób, który może podprogowo dokształcić millenialsów."Most szpiegów" 2015 (Bridge of Spies)
gatunek: thriller polityczny
reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Matt Charman, Ethan Coen, Joel Coen
obsada:
Tom Hanks - James B. Donovan
Mark Rylance - Rudolf Abel
Scott Shepherd - Hoffman
Amy Ryan - Mary Donovan
Sebastian Koch - Wolfgang Vogel
Alan Alda - Thomas Watters Jr.
Austin Stowell - Francis Gary Powers
premiera polska: 27 listopada 2015

Dodał(a): Paweł Jaśkowski Piątek 27.11.2015