„Moscow Noir”: nowy mroczny serial z Karoliną Gruszką w roli głównej

Premierowe odcinki pojawią się już 13 stycznia w CANAL+.

moscow noir (11).jpg

„Moscow Noir” to międzynarodowa serialowa koprodukcja, która opowiada pełnym przepychu i niezupełnie uczciwych interesów świecie rosyjskiej finanansjery, która rozkwitła po upadku Związku Radzieckiego. Kształtujący się w latach 90. wolny rynek stwarzał idealny grunt dla spektakularnych oszustw. Dzięki nim, co sprytniejsi w krótkim czasie gromadzili ogromne fortuny. W rolach głównych zobaczymy Karolinę Gruszkę, która niedawno zdobyła serca europejskiej publiczności tytułową rolą w filmie „Maria Skłodowska-Curie”. Gruszka pojawia się zresztą często w zagranicznych produkcach: ostatnio wystąpiła w dwóch rosyjskich serialach: „Optimista” i „Pauk”.


Serial został stworzony na podstawie inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami trylogii autorstwa dwójki Szwedów: Camilli Grebe i Paula Leandera-Engströma. Paul Leander-Engström środowisko moskiewskiej elity finansowej poznał od podszewki. W jaki sposób? Otóż, jako ekonomista, sam był wówczas jednym pionierów na rozwijającym się rosyjskim rynku kapitałowym. Pewnego dnia nawiązał współpracę ze swoją przyjaciółką ze studiów, autorką znanych szwedzkich kryminałów, Camillą Grebe. Jej efektem stała się trzyczęściowa seria,  opisująca brutalny świat rodzącego się rosyjskiego kapitalizmu. Teraz historia została przeniesiona na mały ekran dzięki CANAL+.

Akcja „Moscow Noir” rozgrywa w latach 90. ubiegłego stulecia w Moskwie, gdzie obowiązują wszystkie zasady oprócz tych opartych o prawo i sprawiedliwość. W układzie, w którym liczą się dwa argumenty: siła i pieniądze, realizuje się symboliczną zasada kapitalizmu – zabij albo sam zgiń. Realizują ją rosnące w siłę grupy przestępcze, wciągając mieszkańców Moskwy w swoją bezwzględną grę.

Z koniunktury korzystają też obcokrajowcy, w tym szwedzki bankier inwestycyjny, Tom Blixen (w tej roli Adam Pålsson, znany m.in. z serialu „Most nad Sundem”). Aby poprawić swoje wyniki w firmie, miesza się w podejrzane układy z milionerami, politykami, oligarchami i prywatnymi armiami. Nie musiał długo czekać na pojawienie się wokół siebie coraz to nowych wrogów. Aby przetrwać, Tom musi polegać na swojej pomysłowości i elastyczności. Z czasem okazuje się, że zagrożeniem są nie tylko jego rywale, ale też jego własna przeszłość.

Serial nagrywano na Litwie, w Szwecji, Rosji i Finlandii, usłyszymy w nim angielski, szwedzki i rosyjski. Reżyserem jest Mikael Håfström, jeden z twórców odpowiedzialnych za sukces serialu Netflixa „Bloodline”, a także twórca nominowanego do Oscara® filmu „Zło”.

Premierowe odcinki serialu można będzie zobaczyć również w player+ na dowolnym urządzeniu oraz za pośrednictwem dekodera player+ BOX. Dwa pierwsze odcinki będą dostępne już od środy 9 stycznia, kolejne w każdą środę, przed niedzielną emisją linearną.

W styczniu w CANAL+ czeka nas jeszcze najnowsza ekranizacja kryminału Agathy Christie pt. „A.B.C., którego premierowe odcinki emitowane będą od 24 stycznia o godz. 21:00.

Materiał promocyjny


Dodał(a): Izabela Popko Wtorek 18.12.2018