Morderca czy bohater? "Snajper" Eastwooda

Na ekrany kin wchodzi film biograficzny najbardziej zabójczego snajpera w historii amerykańskiego militaryzmu. Do Oscara nominowany jest w sześciu kategoriach. To wywołuje wiele kontrowersji. Padają pytania, czy przyznanie statuetek Amerykańskiej Akademii Filmowej, będzie pochwałą zabijania.
sniper-film.jpg

„Snajper” to film Clinta Eastwooda, który opowiada o życiu zawodowym i prywatnym Chrisa Kyle`a. Najbardziej skuteczny, tudzież zabójczy, strzelec wyborowy w historii amerykańskiej wojskowości ma na swoim koncie 160 potwierdzonych przez armię ofiar. Sam twierdzi, że było ich 255. Jako komandos elitarnej jednostki SEALs czterokrotnie jeździł do Iraku.

Jego rolą było osłanianie kolegów i czyszczenie im przedpola. Podczas gdy oni przeczesywali okolicę, on wiele pięter wyżej zapewniał im osłonę ogniową. Eliminując zagrożenia, często stawał przed głębokimi dylematami. Musiał zdecydować, czy „zdjąć” chłopca biegnącego z granatem w stronę amerykańskiego konwoju lub czy unieszkodliwić podejrzaną o przenoszenie ładunków wybuchowych kobietę. Mimo tych rozterek, lubił swoje zajęcie. Twierdził, że zabiłby więcej wrogów, to zapewniało bezpieczeństwo kolegom.Historia Chrisa Kyle`a to również momenty z cywila. Kiedy wraca do domu, okazuje się jednak, że wciąż ma w głowie wojnę i ciągnie go w niebezpieczne rejony. Film pokazuje z jakimi problemami boryka się żołnierz kończący służbę i próbujący wcielać się w rolę męża i ojca.

Film kosztował 60 milionów dolarów, ale już w pierwszy weekend zarobił 90 milionów. To rekord w amerykańskiej kinematografii jeśli chodzi o gatunek „dramat”. W USA wywołuje wiele kontrowersji, bo jest pomnikiem wystawionym żołnierzowi, który z zimną krwią zabija wrogów podczas równie kontrowersyjnej misji w Iraku. Jedni nazywają to morderstwami, inni walką z terroryzmem.Namawiamy do wyrobienia własnej opinii i zobaczenia tego filmu osobiście. Wejściówki na maraton filmowy ze „Snajperem” w repertuarze możecie wygrać w konkursie ENEMEF: Noc Oscarowa.

SNAJPER (American Sniper)
USA 2015 rok, 134'
premiera polska: 20 lutego 2015
premiera światowa: 11 listopada 2014
reżyseria: Clint Eastwood
scenariusz: Jason Hall
obsada: Bradley Cooper, Sienna Miller, Jake McDorman
muzyka: Ennio Morricone, Clint EastwoodDodał(a): gianni Środa 11.02.2015