Mokasyny męskie – buty idealne na ciepłe miesiące

Mokasyny to wygodne i uniwersalne wiosenno-letnie buty w kilku odmianach, w sam raz dla eleganckich mężczyzn. Zobacz, jakie mokasyny męskie są modne w 2019 roku.

iPiccy-collage.jpg

Skąd się wzięły męskie mokasyny?

W Polsce pod określeniem „mokasyny” kryją się 2 rodzaje butów męskich o odmiennej historii, które różnią się też nieco budową. „Właściwe” mokasyny pochodzą od obuwia Indian północnoamerykańskich i mają dość miękką, płaską podeszwę z tego samego rodzaju skóry, co reszta buta. Popularność zyskały jako buty dla kierowców, a szczególnie modne są we Włoszech. Mokasynami nazywa się także loafersy, które pochodzą od butów norweskich rybaków. Wyglądem przypominają mokasyny, lecz podobnie jak półbuty, mają trochę grubszą podeszwę z niewielkim obcasem, wykonaną z innego rodzaju skóry. Mokasyny męskie dostępne w 2019 roku w Polsce, to najczęściej albo loafersy, albo buty na płaskiej, ale nieco utwardzonej podeszwie.

Mokasyny męskie jako uniwersalne buty wiosenno-letnie

Mokasyny to idealne buty męskie na cieplejsze dni, ponieważ są stosunkowo cienkie, lekkie i bardzo wygodne. Można je nosić na gołą stopę, ale nie jest to żelazna reguła (ze względów higienicznych, szczególnie dobrym rozwiązaniem są cienkie skarpetki, które nie wystają z buta). W przeciwieństwie do sandałów czy tenisówek, są też całkiem eleganckie, a przy tym bardzo uniwersalne. Mokasyny męskie sprawdzą się do bardzo wielu stylizacji o różnym stopniu formalności. Latem i wiosną można je zakładać zarówno do klasycznych, jak i sportowych garniturów, a także nosić do zestawów koordynowanych, stylizacji smart casualowych z chinosami, razem z jeansami, a nawet do szortów. Warto pamiętać, że podobnie jak w przypadku półbutów, najbardziej eleganckie będą lakierowane mokasyny męskie wykonane ze skóry licowej, szczególnie w ciemnych kolorach, a modele z zamszu lub nubuku, zwłaszcza jaśniejsze, mają mniej formalny charakter. W ofercie marek sprzedających eleganckie obuwie można zwykle znaleźć szeroki wybór modnych mokasynów męskich na 2019 rok (sprawdź na przykład https://www.wittchen.com/mezczyzna/obuwie/mokasyny-meskie). Poniżej prezentujemy 4 modele z najczęściej występujących wariantów tego typu obuwia.

Penny loafers, czyli mokasyny pensówki

Jedne z najpopularniejszych, a zarazem najprostszych i najbardziej ponadczasowych typów męskich mokasynów to tak zwane penny loafers. Wyróżnia je poprzeczny pasek z rozcięciem, w którym noszono kiedyś dwie monety pensowe – stąd nazwa mokasyny pensówki. W latach 30. XX wieku była to kwota wystarczająca do wykonania krótkiej rozmowy telefonicznej w nagłym przypadku. Początkowo zakładano je wyłącznie do nieformalnych stylizacji, ale już w od lat 60. także do garnituru. Lakierowane mokasyny męskie tego typu, wykonane ze skóry licowej, są wystarczająco eleganckie nawet do klasycznych zestawów garniturowych. Charakterystyczną cechą modelu prezentowanego poniżej jest fakturowana powierzchnia skóry i cieńsze rozcięcie niż w klasycznych pensówkach:

1_penny_loafers_ze_skóry_licowej.jpg

Źródło: https://www.wittchen.com/butymeskie,p7133200#890761

Podobnie jak inne rodzaje mokasynów, pensówki mogą występować także w mniej formalnych odmianach. Przykładem mogą być ciemnobrązowe, zamszowe brązowe buty z ozdobnym, białym przeszyciem. Model posiada rozcięcie na pasku w kształcie diamentu, charakterystyczne dla pierwszych penny loafers:

2_penny_loafers_ze_skóry_zamszowej.jpg

Źródło: https://www.wittchen.com/buty-meskie,p7136479#892875

Mokasyny męskie z końskim wędzidłem – Gucci loafers

W miejscu paska z rozcięciem mokasyny męskie mogą mieć metalowe wędzidło, połączone skórzanym paskiem. Ten typ jest często określany jako Gucci loafers, gdyż to właśnie słynny włoski dom mody wprowadził je na rynek. Co ciekawe, zdobienie w formie metalowego wędzidła miało nawiązywać do początków firmy, związanych z produkcją sprzętu do jazdy konnej. Poniższy model ze skóry licowej w miejsce klasycznego wędzidła ma podwójny skórzany pasek. Wyróżnia go też minimalistyczny design i elegancki, ciemnogranatowy kolor:

3_mokasyny_męskie_ze_skóry.jpg

Źródło: https://www.wittchen.com/buty-meskie,p7137156#893379

Tassel Loafers – mokasyny męskie z frędzelkami

Za najbardziej elegancką odmianę mokasynów, która jest często sprzedawana w Polsce, uważane są modele z frędzelkami, czyli tassel loafers. Bardziej formalne są już tylko rzadko spotykane u nas loafersy z gumowymi klinami z boku, które są podobne do wiedenek, tyle że pozbawione sznurówek. Cechą charakterystyczną tassel loafers są dwa ozdobne chwosty na przyszwie. Czarne, lakierowane mokasyny męskie tego typu już pół wieku temu powszechnie zakładano latem do garniturów w USA. Później nieco wyszły z mody, lecz ostatnie lata to ich triumfalny powrót. Można je również znaleźć w mniej formalnych odmianach, takich jak jasnobrązowy model na płaskiej podeszwie, wykonany ze skóry nubukowej:

4_tassel_loafers_ze_skóry_zamszowej.jpg

Źródło: https://www.wittchen.com/butymeskie,p7133323#890855

Mokasyny żeglarskie

Klasyczne mokasyny męskie były też główną inspiracją dla butów żeglarskich, które z czasem stały się popularnym, letnim obuwiem miejskim. Mokasyny żeglarskie to najbardziej nieformalna, lecz ciągle bardzo uniwersalna odmiana tych butów. Ich cechy charakterystyczne to doszyta obłożyna w górnej części buta, wiązanie na rzemień biegnące wokół kostki, a także nieco grubsza podeszwa, oryginalnie antypoślizgowa. Prezentowany poniżej model, utrzymany w stylistyce vintage, to ciekawe połączenie granatowej skóry nubukowej na przyszwie i brązowej licowej na obłożynie i zapiętku:

5_mokasyny_marynarskie.jpg

Źródło: https://www.wittchen.com/buty-meskie,p7135065#891962

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Piątek 07.06.2019