Medyczna marihuana trafi do polskich aptek w tym roku – do obrotu dopuszczono pierwszy lek

Jest, nomen omen, zielone światło na wprowadzenie medycznej marihuany do polskich aptek. Zgodę na dopuszczenie konopnego leku do obrotu wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.
iStock-1049503860.jpg

O dopuszczeniu medycznej marihuany do obrotu poinformowała Anna Kalita, wdowa po zmarłym polityku Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomaszu Kalicie, który walczył o wprowadzenie leczniczych konopi do polskich aptek. Kalita zmarł na glejaka mózgu w styczniu 2017, po wielu miesiącach zmagań z chorobą i politykami niechętnymi legalizacji leczniczej marihuany w Polsce.Ostatecznie jednak Sejm w październiku 2017 roku przyjął tzw. „Ustawę Kality”, która w ograniczonym stopniu zezwala na używanie konopi do celów leczniczych w Polsce. Teraz, pod koniec października 2018 po kilku miesiącach załatwiania formalności, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych oficjalnie zatwierdził decyzję o dopuszczeniu medycznej marihuany do obrotu.

Konopne leki trafią do polskich aptek mniej więcej 3-4 tygodnie od dnia wydania decyzji przez URPL, a więc na przełomie listopada i grudnia. Zgodę na import marihuany do Polski otrzymała natomiast spółka Spedtrum Cannabis należąca do kanadyjskiej grupy Canopy Growth Corp. Konopie będą sprowadzane w formie suszu, a pacjenci będą mogli zażywać je w formie ekstraktów lub poprzez waporyzację. Lek będzie dostępny wyłącznie na receptę lekarską i nie będzie refundowany.

Przewidywana cena 1 grama konopnego suszu wynosi ok. 60 zł.


Dodał(a): Jakub Rusak/ fot. istockphoto.com Czwartek 25.10.2018