Marihuana trafi do polskich aptek - prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę dotyczącą wytwarzania leków z konopi. Lecznicza marihuana już niedługo pojawi się w naszym kraju.
pad.jpg

Kto by się spodziewał, że politycy czasami dotrzymują słowa? Zgodnie z zapowiedziami chcieli, aby prawo dotyczące "trawki", zaczęło jak najszybciej obowiązywać. W trybie ekspresowym projekt został zaakceptowany przez Sejm oraz Senat i teraz za sprawą podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, lecznicza marihuana pojawi się na aptecznych półkach.

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii, zapewni pacjentom ułatwiony dostęp do preparatów z konopi indyjskiej, mających pomóc chorym w walce z objawami ciężkich chorób, takich jak nowotwory, czy lekoodporna padaczka.

Nie znaczy to, że w prywatnych ogródkach chorych pojawią się plantacje marihuany. Susz będzie sprowadzany zza granicy, a dokładniej z Holandii. Ma on być wykorzystywany w sporządzaniu w aptece leków na receptę, która nie będzie mogła być wypisana przez lekarza weterynarii, a specyfik nie będzie objęty refundacją.

Ministerstwo Zdrowia będzie przyglądało się jakie jest zapotrzebowanie na susz, a członkowie komisji sejmowej mają kontrolować funkcjonowanie ustawy i nie wykluczają jej nowelizacji.

O podpisaniu ustawy poinformowała kancelaria prezydenta 20 lipca 2017 roku, a nowe prawo ma zacząć obowiązywać już trzy miesiące później. Powinniśmy się cieszyć, bo rzadko się zdarza, żeby politycy słuchali tak uważnie głosu obywateli i pokazali ludzką twarz wznosząc się ponad partyjne podziały. Pozostaje jedynie obawa, że ten empatyczny wobec chorych odruch, będą musieli odreagować jakimiś podwyżkami.

ZOBACZ GALERIĘ NIEGRZECZNEJ PIELĘGNIARKI

Dodał(a): Paweł Zieleń Piątek 21.07.2017