Marihuana chroni wątrobę przed skutkami picia alkoholu

Nadmierne picie alkoholu może być bardzo niekorzystne dla zdrowia pijącego. A zwłaszcza dla zdrowia jego wątroby. Jak się okazuje, skutki nadużywania wódy może zminimalizować marihuana.
2018-02-16T060325Z_1654789468_RC1AA9C75D20_RTRMADP_3_CANADA-MARIJUANA-.JPG

A przynajmniej tak pokazują badania opublikowane przez magazyn „Liver International”. Wynika z nich, że wątroby alkoholików, którzy jednocześnie zażywali konopie indyjskie, były zdecydowanie zdrowsze niż wątroby tych, którzy nie palili ziółka. Zdrowsze tzn. mniej zniszczone, mniej podatne na stłuszczenie, marskość i raka.

Badania przeprowadzono na grupie 320 tys. pacjentów uzależnionych od alkoholu i nadużywających go. Jedynie 10 proc. z nich jednocześnie zażywało marihuanę i to właśnie wątroby tych osób były najmniej zniszczone i najzdrowsze. Naukowcy nie potrafili jednak dociec, dlaczego i w jaki sposób THC łagodzi skutki nadużywania wódy, niemniej na pewno pozytywna zależność została odnotowana.

Naukowcy podkreślają jednak, że na to wszystko mają wpływ dawki marihuany, sposób jej przyjmowania, ale także organizm przyjmującego.

I mimo że mało kto zaleca łączenie alkoholu i marihuany, to jednak wygląda na to, że może to być całkiem korzystne.

ZOBACZ TEŻ RZEŹBY Z JOINTÓW:Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Reuters/Forum Środa 21.02.2018