Marihuana a inteligencja

Na pewno nie raz słyszałeś opinię, jakoby palenie trawki miało negatywny wpływ na na poziom naszej inteligencji. Czy jednak marihuana rzeczywiście obniża nasze IQ?

shutterstock_159603116.jpg

Dwa lata temu zrobiło się wyjątkowo głośno na temat negatywnych skutków spożywania marihuany, po tym jak pewne czasopismo naukowe opublikowało badanie Duke University mające świadczyć o tym, że jej palenie wpływa na obniżenie poziomu inteligencji. Okazuje się jednak, że argumenty popierające tą tezę były jednym wielkim bełkotem. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości - nie ma związku pomiędzy marihuaną a spadkiem IQ.

Przede wszystkim poprzednie wnioski opierały się na błędnej metodologii (m.in. w badaniu wzięło udział niespełna 40 osób, a więc nie można tu mówić o żadnej reprezentatywnej próbie). Nowe wyniki zostały oparte na podstawie badania University College w Londynie, przeprowadzonego na grupie 2612 dzieci we wczesnych latach 90. W pierwszej fazie naukowcy sprawdzili IQ 8-latków, następnie odczekano 7 lat, by powtórzyć badanie w tej samej grupie (tym razem już nastolatków). Wyniki jasno pokazały, że nie ma żadnych relacji pomiędzy paleniem marihuany (nawet nałogowym) a niższym IQ w latach późniejszych. Ten sam eksperyment pokazał jednak, że silne powiązanie ze spadkiem ilorazu inteligencji ma... spożywanie alkoholu.

Wnioski pozostawiamy do własnej interpretacji.


Dodał(a): BJ Środa 05.11.2014

Komentarze

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Komentarze (0)