Luka w Androidzie pozwoli namierzyć 99 proc. urządzeń z tym system bez wiedzy użytkowników

Każdy haker przy odrobinie wysiłku może namierzyć twoją lokalizację bez twojej wiedzy, wykorzystując lukę w zabezpieczeniach Androida. No chyba że zaliczasz się do 1 proc. szczęśliwców.
iStock-683628974.jpg

Raport ekspertów z Nightwatch Cybersecurity nie pozostawia złudzeń – w systemie Android istnieje luka w zabezpieczeniach, która pozwala hakerom i złośliwemu oprogramowaniu na precyzyjne namierzenie dowolnego urządzenia działającego w oparciu o ten system. Oczywiście bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek uprawnień, a co za tym idzie – bez wiedzy użytkowników.

Olbrzymia dziura w zabezpieczeniach Androida
Nie wdając się w złożone szczegóły – luka ta pozwala aplikacjom ignorować konieczność uzyskania pozwolenia na dostęp do informacji dotyczących transmisji danych. Chodzi m.in. o informację, z jakiej sieci Wi-Fi korzysta urządzenie, a także o numer identyfikacyjny urządzenia w sieciach bezprzewodowych (BSSID), adres MAC, a nawet lokalny numer serwera i adres IP. Z dostępem do tych danych hakerzy mogą namierzyć 99 proc. urządzeń z Androidem z dokładnością do konkretnej ulicy.

Problem na 99 proc. dotyczy ciebie
Dlaczego 99 proc.? Ponieważ dotyczy to wszystkich urządzeń z Androidem, poza tymi, które uzyskały aktualizację do najnowszej wersji systemu Android 9.0 Pie (takich urządzeń jest mniej niż 1 proc.). Co więcej, według wspomnianego raportu, Google wcale nie planuje łatania opisywanej luki systemu w wersjach starszych niż 9.0 Pie.

Wygląda więc na to, że nie tylko samo Google śledzi nas wszystkich bez naszej zgody, ale i specjalnie nie przejmuje się tym, że dostęp do naszej lokalizacji mogą przechwycić internetowi złodzieje.

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Wtorek 04.09.2018