Ludzki robot

Honda pokazała właśnie najnowszą wersję swojego najbardziej zaawansowanego projektu – robota ASIMO. Z jednej strony zadziwia, z drugiej przeraża!
asimo

Nad projektem pracują od 1986 roku, a pierwszy prototyp powstał 14 lat temu. Dziś humanoidalna maszyna płynnie chodzi, biega, wspina się po schodach, kopie piłkę, tańczy, podskakuje, odkręca termos, nalewa kawę. Wszystko to w bardzo realistyczny sposób, przypominający ruchy człowieka. Choć to bieganie jest z lekka przerażające

Przedstawiona przed targami International Auto Show w Nowym Jorku najnowsza wersja ASIMO (Advanced Step in Innovative Mobility). Jest lżejsza i mniejsza od poprzedników. Mierzący 120 centymetrów robot ma jeszcze więcej czujników i przegubów. Rozpoznaje twarze, ruchy i polecenia głosowe. Uczy się również amerykańskich znaków niewerbalnych, bo japońskie, jak np. głęboki ukłon, już opanował.

Mankamentem nadal jest słaba bateria (zmora XXI wieku). Na jednym ładowaniu akumulatora i przy zachowaniu obecnych gabarytów maszyna popracuje zaledwie 40 minut. To nie jest nawet jedna połowa meczu piłkarskiego. Pozostaje nam więc nadal czekać aż robot Hondy poprawi wyniki, tak by zająć naszą kobietę spacerem, rozmową czy wspólnym bieganiem podczas nadchodzących Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii. Ale hej, ASIMO, trzymaj swoje podzespoły przy sobie!

Dodał(a): hajtek Czwartek 17.04.2014