Likwidacja straży miejskiej – projekt ustawy trafi do Sejmu

Pomysł zlikwidowania straży miejskiej pojawia się już od wielu lat. Tym razem chce tego ruch Kukiz’15. Stosowny projekt ustawy ma zostać złożony w Sejmie.
gazetapolska_adto_20180418_003.jpg

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z ramienia ruchu Kukiz’15, zapowiedział na konferencji prasowej, że w poniedziałek 20 sierpnia złoży projekt ustawy, który zakłada likwidację straży miejskiej na terenie całej Polski.

Zdaniem Tyszki straż miejska to instytucja, która nie zdała egzaminu, a obywatele nawet nie wiedzą, jakie są właściwie jej kompetencje. – Ich działania (straży miejskiej – red.) często zacierają się z policją. Powszechnie straż miejska jest odbierana jako instytucja zajmująca się gnębieniem Polaków czy to poprzez mandaty, czy to poprzez ściganie drobnych handlarzy – stwierdził wicemarszałek.

Projekt ustawy o likwidacji straży miejskiej ma być jednym z głównych postulatów, z którym Kukiz’15 ruszy do wyborów samorządowych. Politycy ugrupowania liczą, że w ten sposób uda im się wzmocnić także pozycję policji: – Liczymy na to, że ustawa wzmocni bezpieczeństwo mieszkańców i pozycję policji, która cieszy się większym prestiżem – dodał Tyszka.

Funkcjonariusze straży miejskiej, którzy nadają się do służby w policji, mieliby zgodnie z projektem zostać przesunięci do lokalnych służb prewencyjnych.

Przypomnijmy, że straż miejska działa w Polsce od 1997. 

Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska / FORUM Poniedziałek 20.08.2018