Lek na starość już jest

Najbardziej pożądany specyfik świata, środek, który bywał główną osią w filmach fabularnych, lek za który miliarderzy oddaliby ostatniego dolara swojej fortuny, coś co do tej pory było wymysłem fantazji. W holenderskich laboratoriach eliksir młodości staje się właśnie faktem.
lek-na-starosc.jpg

W SKRÓCIE
Holenderscy uczeni z Erasmus University Medical Center po roku doświadczeń na myszach, zatrzymali i odwrócili proces ich starzenia się. Wątroby gryzoni zaczęły wracać do swojej świetności, zwierzęta były w stanie pokonywać coraz większe dystanse, a ich sierść nagle odrastała. Autor badań, doktor Peter de Keizer stwierdza, że można by zakończyć etap doświadczeń laboratoryjnych i przejść do badań klinicznych. Czyli na ludziach.

PEŁNA HISTORIA
Zespół doktora Petera de Keizera wyodrębnił specyficzne peptydy, które zatrzymały proces starzenia się u myszy. Najpierw sztucznie doprowadzili gryzonie do wieku odpowiadającego 90 ludzkim wiosnom, po czym zastosowali na nich innowacyjny specyfik. Podawany trzy razy w tygodniu przez rok doprowadził u myszy do zregenerowania się wątroby, zwiększenia witalności i energii oraz odrastania wyliniałej sierści.

Sonda

Eliksir młodości

Tajemnica tkwi w peptydach FOXO4. Te związki chemiczne ukierunkowane są na stare komórki, które nie są już zdolne do podziału. Jeśli nie są zdolne do podziału, oznacza to, że nie pomagają organizmowi w regeneracji i ochronie. Gdy proces ten jest wyhamowany, komórki wydzielają związki chemiczne, odpowiedzialne za stany zapalne i starzenie się.

Zespół Holendrów trzykrotnie robił podejścia do eksperymentu i gdy wszyscy dookoła skreślali ich i odsądzali od czci i wiary, za czwartym razem badania wykazały skuteczność nowych peptydów. Jednak środowisko naukowe ciekawe jest dalszych badań. Profesor Ilaria Bellantuono, specjalistka od układu mięśniowo-szkieletowego z Uniwersytetu w Shefield nawołuje, by rozpocząć testy ukierunkowane na serce, mięśnie, metabolizm, funkcje poznawcze. Dodaje jednak, że od badań do aplikacji tego leku człowiekowi jest jeszcze długa droga.

Skorzystałbyś z eliksiru młodości, gdyby miał być testowany na tobie czy obawiałbyś się skutków ubocznych? A może bardziej bałbyś się gniewu boga, w którego wierzysz?
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Poniedziałek 27.03.2017