Lecznicza marihuana już refundowana w Polsce

Minister Zdrowia od 4 marca, działając na podstawie ustawy o refundacji leków, zaczął wydawać zgody na refundację leków zawierających w sobie związki kannabinoidów.
legalna-marihuana-polska.jpg

Zgodnie z ogłoszeniami resortu zdrowia, minister będzie wydawał zgody na leczenie specyfikami zawierającymi związki kannabinoidów, tylko w indywidualnych przypadkach, pod warunkiem, że lekarz prowadzący danego pacjenta uzna, że jest to najskuteczniejsza z dostępnych metod leczenia.

Do tej pory minister wydał zgody na refundację leków na bazie ziela konopi indyjskich stosowanych w leczeniu padaczki lekoopornej. Leki objęte zgodą na refundację są dostępne w aptekach na ryczałt, co oznacza, że za opakowanie leku pacjent zapłaci 3,20 zł.

Jak zaznaczyło Ministerstwo, aby lek mógł zostać zastosowany w Polsce, musi uzyskać pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

W Polsce dostępny jest tylko jeden produkt posiadający kannabinoidy w swoim składzie – jest to lek o nazwie Sativex, stosowany w leczeniu stwardnienia rozsianego. Inne zarejestrowane przez ministra leki będą musiały zostać sprowadzone z zagranicy w ramach importu docelowego.
Dodał(a): Kuba Rusak Czwartek 10.03.2016