Książęca historia browaru

Poznaj historię jednego z największych browarów w Polsce. Zapraszamy do wędrówki w czasie po piwnym imperium
browar w Tychach
Pierwsze wzmianki o browarze w Tychach pochodzą z 1613 roku. Powstał on na zlecenie wielkiego miłośnika piwa, jakim był Książę Pszczyński. Wtedy browar miał niewielki lokalny zasięg, ale z biegiem lat piwo z Pszczyny było coraz bardziej cenione. Rozkoszowali się nim wszyscy, szczególnie szlachta. W 1861 roku browar przejął Jan Henryk XI Hochlberg. To właśnie on zamienił mały lokalny browar na wielki zakład przemysłowy.

Tychy browar.jpg Pierwsze lata po przejęciu browaru przez księcia poświęcone zostały jego rozbudowie. Wybudowano drugi niezależny od pierwszego budynek, będący na tamte lata cudem techniki. Miał własną chłodnię i słodownię. Browar stał się jednym z największych w Europie i  produkował 10 milionów litra piwa! Napój sprzedawano nie tylko w kraju, ale i w całej Europie. Szybki transport złotego trunku umożliwiała kolej. Browar rozwijał się w zawrotnym tempie. Na jego terenie mieszkali piwowarzy oraz wszyscy pracownicy. W 1824 roku piwo zaczęto butelkować. Browar w Tychach zaczął być rozpoznawany w całej Europie. Produkcji nie przerwała nawet I Wojna Światowa. W okresie międzywojennym browar także dobrze prosperował. Ciągle się rozwijał.

Po wybuchu II Wojny Światowej i przejęciu przez Niemców nazwę   browaru zmieniono na Furstliche Brauerei. Działalność  ograniczyła tychy browar 2.jpgsię do dostarczania piwa tylko wojsku. Po wojnie dokonano modernizacji browaru. Zmieniono przestarzałe linie produkcyjne, dzięki czemu podniesiono produktywność a także zaczęto eksportować złoty trunek.

Browar przechodził ciągłe zmiany. Wybudowano nową rozlewnię oraz centrum sprzedaży. W 1995 roku zakład sprywatyzowano. W tej chwili browar w Tychach jest jednym z największych w Polsce. Należy w do Kompanii Piwowarskiej. 

CKM.PL na specjalne zaproszenie marki Książęce odwiedza w ten weekend miejsce, gdzie powstaje wyjątkowe piwo. Zapraszamy wszystkich naszych fanów do śledzenia naszych relacji z tego wydarzenia na Facebooku i na CKM.PL

Dodał(a): Ostatni mohikanin Sobota 10.08.2013