Ksiądz, polityk czy dziennikarz? Ranking zaufanych zawodów

No dobra, niby żadna praca nie hańbi, ale istnieją zawody, które cieszą się większym poważaniem, niż pozostałe. CBOS sprawdził, które zawody Polacy darzą największym szacunkiem, a rezultaty badania są zaskakujące.
iStock-164870749.jpg

Okazuje się, że Polacy najbardziej doceniają pracę tych ludzi, których celem jest niesienie pomocy, dlatego tez na szczycie zestawienia znaleźli się strażacy i pielęgniarki, którzy cieszą się poważaniem odpowiednio 94% i 89 % dorosłych mieszkańców Polski. Podium zamykają wykfalifikowani robotnicy, czyli osoby kojarzące się nie tylko z pracą fizyczną, ale również z przedsiębiorczością. Autorzy badania zwracają również uwagę na zjawisko doceniania tzw. zawodów deficytowych.

ZOBACZ TAKŻE: PROCENTY W PROCENTACH. ILE MIESIĘCZNIE POLACY WYDAJĄ NA ALKOHOL? 

Zgodnie z tym trendem na czwartym miejscu można znaleźć górników, a dopiero oczko niżej uplasowali się profesorowie uniwersyteccy. Można śmiało powiedzieć, że im dalej w las tym więcej drzew i dłuższa analiza raportu pokazuje kolejne ciekawe zjawiska w polskim społeczeństwie. I tak oto sprzedawca cieszy się większym poważaniem niż adwokat, a policjanta wyprzedza szewc.

cbos.JPG
źródło: raport CBOS 157/2019. 

Najciekawsze jest jednak na końcu. Szósty od końca w rankingu społecznego szacunku jest ksiądz, który cieszy się poważaniem na poziomie 36%. Tutaj jednak badacze zaznaczyli, że estyma, która obywatele obdarzają duchownych jest uzależniona od poziomu religijności. I tak  pośród ankietowanych deklarujących udział w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu odsetek ludzi darzących księży dużym poważaniem sięgał 90%. Analogicznie, osoby niepraktykujące wskazywały na niski poziom szacunku dla kleru.

Listę zamykają zawody związane z pełnieniem władzy. Co ciekawe, zawody te cieszą się większym szacunkiem wśród gorzej wykształconych respondentów. Cały raport jest dostępny tutaj

Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Czwartek 16.01.2020