Kredyt gotówkowy – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Jak wygląda wnioskowanie o kredyt gotówkowy, jego otrzymanie i spłata? Czy można połączyć kredyty? Jak wybrać najlepszą ofertę? Odpowiadamy na te i wiele innych często zadawanych pytań.

small 20200318113804_pexels-photo-929285.jpeg

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe udzielane przez bank. Jest ono spłacane ratalnie, a zasady ustalane są na podstawie zapisów obecnych w Prawie bankowym, Kodeksie cywilnym i ustawie o kredytach konsumenckich. W przeciwieństwie do innych rodzajów kredytów bankowych, kredyty gotówkowe w większości przypadków można przeznaczyć na dowolny cel: zakupy, uregulowanie zobowiązań, podreperowanie rodzinnego budżetu, inwestycje, wyjazd czy remont domu.

Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa 

Pożyczka gotówkowa w swojej formie niewiele różni się od kredytu gotówkowego, jednak zasadniczą różnicę stanowi podmiot udzielający zobowiązania. W przypadku pożyczki może być to bank, parabank, firma lub nawet osoba fizyczna, natomiast kredytów (w tym gotówkowych) udzielają wyłącznie banki. Poza tym, procedura wzięcia kredytu jest zwykle trochę dłuższa i bardziej skomplikowana niż w przypadku pożyczek-chwilówek, jednak jego koszty są zazwyczaj niższe.

Kredyt gotówkowy online – czy to możliwe?

Wbrew skojarzeniom nasuwającym się w związku z nazwą, kredyt gotówkowy nie musi być udzielany w gotówce. W istocie jest wręcz przeciwnie – najczęściej środki finansowe trafiają na konto kredytobiorcy przelewem, natomiast wypłacenie ich przez bank bezpośrednio w gotówce zdarza się raczej rzadko (choć oczywiście można o to poprosić). Dlatego wzięcie kredytu gotówkowego jest możliwe za pośrednictwem Internetu, jeżeli tylko bank jest w stanie przeprowadzić wszystkie procedury i zweryfikować tożsamość klienta bez konieczności wizyty w oddziale.

Jakie są wymagania?

Wymagania dotyczące wzięcia kredytu gotówkowego różnią się w zależności od konkretnego banku. W każdym przypadku kredytobiorca musi być osobą pełnoletnią, o pełnej zdolności do dokonywania czynności prawnych w swoim imieniu. Trzeba też posiadać ważny dokument potwierdzający tożsamość. Natomiast wymagania zdolności kredytowej są różne i mogą obejmować zatrudnienie na umowie o pracę (lub innym rodzaju umów przez określony czas), stałe wpływy na konto czy brak zadłużenia u innych wierzycieli.

Czy kredyt gotówkowy można konsolidować?

Podobnie jak większość innych zobowiązań finansowych, zadłużenie związane z niespłaconym kredytem gotówkowym może zazwyczaj stać się jednym z przedmiotów kredytu konsolidacyjnego, jednak w celu uzyskania pełnej informacji należy skonsultować się z doradcą finansowym lub podmiotem udzielającym kredytu konsolidacyjnego.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Jeżeli interesuje cię kredyt gotówkowy, jednym z najlepszych sposobów na zapoznanie się z aktualnie dostępnymi ofertami jest skorzystanie z internetowej porównywarki produktów finansowych. Umożliwia ona szybkie porównanie warunków kredytów gotówkowych oferowanych przez wiele banków, a także pozwala łatwiej wybrać propozycję, która będzie dla ciebie najbardziej atrakcyjna. Dodatkowo, na portalu możesz znaleźć też wiele ciekawych artykułów dotyczących pożyczek, kredytów i innych produktów finansowych, a także przydatne poradniki poruszające temat oszczędzania i zarządzania domowym budżetem.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Środa 25.03.2020