Kosze na śmieci wskazują, gdzie mieszkają zarażeni koronawirusem

Koronawirus dotyka kolejną branżę – tym razem śmieciową. W Zawierciu na koszach na śmieci, znajdujących się przy domach osób zarażonych, naklejono napis “COVID-19”. Ma on wskazywać pracownikom, gdzie mieszkają chorzy.
iStock-831371552.jpg
Praca w firmie wywożącej odpady sama w sobie nie należy do najprzyjemniejszych. Jeżeli do tego dodać fakt, że na śmieciach pochodzących z mieszkań, w których przebywają chorzy, może znajdować się koronawirus – powstaje mieszanka wybuchowa.

Żeby uniknąć narażania pracowników na kontakt z niebezpiecznymi odpadami, firma wywozowa postanowiła zamieścić na śmietnikach stojących pod domami zarażonych napis Covid-19. Dzięki temu śmieciarze wiedzą, kiedy zachować wzmożoną ostrożność. Informacje o adresach osób pochodzą z sanepidu – podaje TVN24.

SPRAWDŹ: Bez tej rządowej aplikacji możesz nie wejść do sklepu

“To zwykłe kosze na odpady, czarne lub ciemnozielone, takie jakie posiadaliśmy. Opatrzyliśmy je naklejką z napisem "COVID" i ustawiamy pod adresami osób zakażonych. Od mniej więcej 20 kwietnia ustawiliśmy je pod kilkunastoma nieruchomościami, w tym domami jednorodzinnymi i wielorodzinnymi. Koszy jest więcej, w sumie około 20, bo jak pod danym adresem mieszka większa rodzina, to ustawiamy dwa” – mówi Krzysztof Cyberski z Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

Przy okazji spółka odbierająca śmieci wystawia na afisz miejsca zamieszkania chorych. Jarosław Mazanek redaktor naczelny Gazety Myszkowskiej zdradził, że zna osoby, które mieszkają pod wskazanymi adresami i czują się one szykanowane.

Naczelnik wydziału komunikacji społecznej Patryk Drabek podkreśla, że “Jest to konieczne, aby mieszkańcy skierowani na izolację domową w prawidłowy sposób pozbywali się wytworzonych przez siebie odpadów komunalnych, natomiast pracownicy spółki bezpiecznie mogli te odpady przetransportować na instalację komunalną”.

Wytyczne ministra klimatu i Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie są jednak nieco inne. Firmom zaleca się zapewnić worki w określonym kolorze lub z napisem C. Natomiast nie ma przy tym żadnego nakazu.


Dodał(a): Konrad Siwik / fot. istock Poniedziałek 04.05.2020