Koniec szkodliwego THC

Szkodliwe skutki palenia marihuany udało się ograniczyć tabletką na ból głowy. Zwykłą, bez recepty, taką jaką znajdziesz przy kasach w hipermarkecie.
thc a pamięć

To wielki przełom w badaniach nad szkodliwością THC – substancji psychoaktywnej zawartej w marihuanie. Naukowcy z Louisiana University Health Sciences Center opublikowali niedawno wyniki badań na myszach laboratoryjnych. Okazuje się, że powodowany przez palenie trawki skok ilości enzymu COX-2 w hipokampie, odpowiedzialnym za naukę i pamięć, da się ograniczyć ibuprofenem.

Skąd takie badania? Amerykańska FDA (Agencja Żywności i Leków) dopuszcza do użytku w terapiach niektóre medykamenty na bazie THC, np. u pacjentów z nowotworami. Te lekarstwa hamują u nich mdłości i wymioty. Jednak do tej pory stosowanie specyfików opartych na wspomnianej substancji psychoaktywnej było ograniczone ze względu na efekty uboczne. Tetrahydrokannabinol powoduje problemy neurologiczne i upośledzenie pamięci. I właśnie niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, przeciwdziałają tym `efektom ubocznym`, obniżają prawdopodobieństwo przegrzania się hipokampu.
belka_zobacz-polecana-galer.jpg
Połączone działanie THC i niesteroidowych leków przeciwzapalnych pomaga również zapobiegać utracie pamięci pacjentom dotkniętym chorobą Alzheimera. Obecnie dotyka ona 26,6 mln ludzi na całym świecie. Wyliczono, że do 2050 roku chorować na nią będzie 1 na 85 osób na Ziemi.

Naukowcy jeszcze nie ogłosili finalnych wyników, bo muszą jeszcze przeprowadzić testy kliniczne na ludziach. Będą więc potrzebowali ochotników...

Dodał(a): daktor Wtorek 04.03.2014