Komu ufają Polacy: Kościół, rząd, media? Najnowszy sondaż

Najnowsze badania przeprowadzone przez IBRiS miały za zadanie pokazać, jak kształtuje się społeczne zaufanie do największych organizacji nad działających nad Wisłą. Najbardziej zaskakuje znaczna zmiana pozycji Kościoła Katolickiego i Unii Europejskiej.
iStock-1184730123.jpg

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita” na próbie 110 respondentów. Wynika z niego, że największym zaufaniem Polaków cieszy się Unia Europejska, którą wskazało 68% badanych. Co ciekawe, nienależnie od elektoratu UE może pochwalić się systematycznie rosnącym zaufaniem. I jest to dość znaczący wzrost, bo aż o 11% w porównaniu do badań z 2017 roku. 

Tendencją wzrostowa może pochwalić się również wojsko, media publiczne oraz media prywatne, które w ogólnym ujęciu cieszą się większym zaufaniem aniżeli państwowi nadawcy.

CZYTAJ TAKŻE: W TYCH BRANŻACH ZAROBISZ NAJWIĘCEJ

Twórcy raportu nakreślili też ciekawe zależności dotyczące zaufania, którym obdarzamy Kościół Katolicki. Oczywiste jest, że ta instytucja cieszy się większym zaufaniem wśród ludzi deklarujących swoje poglądy jako konserwatywne. Wpływ na to jak postrzegany jest Kościół mają tez dochody – zarabiający w przedziale 3000-4999 mają najniższe zaufanie do Kościoła. Wraz ze spadkiem miesięcznych dochodów proporcjonalnie rośnie zaufanie do kleru.

Najniższym zaufaniem w Polsce cieszy się rząd, któremu depcze po piętach Trybunał Konstytucyjny. Brązowy medal braku zaufania zdobywają się media publiczne, które od pewnego czasu powinny być rozpatrywane w kategoriach „science-fiction”.


ZOBACZ TAKŻE: MUSTANG Z FILMU BULLITT


Dodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 29.01.2020