Kim jest główny bohater „Gry o Tron”?

Czy Wy też macie tak, że ledwo zdążycie zakodować w głowie imię jakiejś postaci w „Grze o Tron”, a ona już umiera? Cóż, taki jest urok tego serialu, dlatego właśnie tak trudno wskazać w nim jakiegokolwiek głównego bohatera. Na szczęście jednak matematycy postanowili podjąć się tego karkołomnego zadania i po prostu to obliczyli.
gra o tron.jpg

Spieszmy się kochać bohaterów „Gry o Tron”, tak szybko odchodzą – chciałoby się powiedzieć za każdym razem, oglądając kolejne odcinki popularnego serialu. Postaci umierają w nim bowiem z taką częstotliwością, a przy tym tak niespodziewanie, że aż czasem trudno nadążyć za tym kto właściwie jeszcze się ostał.

Z tego względu, tak naprawdę nawet najwięksi fani serialu mogą mieć trudność z konkretnym wskazaniem jakiegoś głównego bohatera, jakiejś centralnej postaci, wokół której kręci się fabuła całego serialu, bądź też takiej, która utrzymała się przy życiu na tyle długo, by jej losy zdążyły wpleść się w odpowiednio dużą liczbę wątków.

Na pomoc skonfundowanym widzom przychodzi jednak królowa nauk, w osobie dwóch matematyków – prof. Andrew J. Beveridge’a z Macalester College oraz Jie Shana, absolwenta tejże uczelni. Ci dwaj panowie wzięli na warsztat trzecią część książkowej serii „Pieśni lodu i ognia” – „Nawałnicę mieczy” – i stworzyli mapę interakcji bohaterów.

f9f2a6a0-a523-4d9e-8fd6-381b62d9c367_665x665.jpg

Z ich obliczeń wyszło, że to Tyrion Lannister, zasłużył na miano postaci centralnej. Zaraz za nim znalazł się Jon Snow i Sansa Stark. Istotną postacią okazał się także Daenerys Targaryen, Jaime Lannister i Robb Stark.

Osobiście jednak nie przywiązywałbym się zbytnio do tych wyliczeń, bo kto wie, czy w nieprzeniknionych zakamarkach wybujałej wyobraźni George’a R. R. Martina dni każdego z tych bohaterów nie są już policzone.
Dodał(a): Jakub Rusak Czwartek 07.04.2016