Już dość korpo? Jest robota na Spitsbergenie

Masz dosyć pracy w biurze i marzy ci się wielka przygoda? Świetnie się składa, bo Państwowa Akademia Nauk ma dla ciebie ofertę nie do odrzucenia.Trwa nabór pracowników, którzy będą uczestniczyć w 43. polskiej wyprawie polarnej. Poszukiwani są specjaliści w wielu dziedzinach.
iStock-578579544.jpg

Jeśli marzy ci się totalne oderwanie od rzeczywistości i ucieczka do miejsca, gdzie będziesz miał święty spokój, a rodzice nie wpadną z niezapowiedziana wizytą, to może być oferta właśnie dla ciebie. Uczestnicy wyprawy będą ulokowani na terenie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie położonej nad Zatoką Białych Niedźwiedzi. 

Instytut Geofizyki PAN poszukuje nie tylko naukowców, ale także pracowników administracyjnych, technicznych oraz kucharzy, więc oferta jest naprawdę szeroka. Oprócz geofizyków i meteorologów, poszukiwani są również mechanicy z umiejętnością obsługi agregatów i silników wysokoprężnych, konserwatorzy z doświadczeniem w zakresie robót ogólnobudowlanych i konserwacji instalacji sanitarnych.

Oprócz tego PAN chętnie zatrudni kucharza i jego asystenta, nie podaje jednak szczegółów dotyczących jadłospisu polarników.

Niezależnie od wymagań odnoszących się do konkretnego stanowiska, dodatkowo punktowane są patenty motorowodne, doświadczenie terenowe, czy m.in. uprawnienia spawalnicze. Dodatkowym atutem jest znajomość języków obcych, a zwłaszcza angielskiego.

W toku rekrutacji uczestnicy muszą przejść szereg badań lekarskich oraz poprawnie wykonać testy psychologiczne sprawdzające, czy kandydaci są w stanie wytrzymać sami ze sobą, ponieważ praca w stacji polarnej wiąże się z monotonią, gdy np. ekipa pozostaje w zamknięciu podczas niesprzyjającej pogody.

Ponadto wszyscy zainteresowani pracą na Spitsbergenie muszą przedstawić zaświadczenie o niekaralności, ponieważ na Biegunie Północnym jest obowiązek posiadania broni palnej na wypadek ataku niedźwiedzia polarnego.

Wyjazdy organizowane przez PAN są podzielone na dwie tury – zimową od czerwca 2020 do lipca 2021 i letnią, która trwa od czerwca do września 2020. Zarobki są uzależnione od stanowiska, jednak ich wysokość oscyluje w okolicach średniej krajowej i wynosi 3,5-4 tys. złotych.

Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje kandydatury do 25 listopada. Szczegółowe informacje można znaleźć tutajDodał(a): Adam Barabasz / fot. iStock Środa 20.11.2019