Jasny Guinness

Jasne piwo od Guinnessa? Oczywiście! Na W USA na rynek wchodzi Guinness Blonde American Lager. Czy Jankesi zakochają się w blondynce z Irlandii? Już raz odrzucili takie zaloty, ale być może nauczeni doświadczeniem, inaczej postąpią z oryginalnym gościem z Wysp.
guinness-blonde.jpg


Guinness Blonde American Lager warzony będzie w Stanach przez City Brewing Company, mającą swoje browary w Wisconsin, Pensylwanii i Tennessee. Efektem tego posunięcia ma być jasny lager z amerykańskich chmieli Willamette i Mosaic. Drożdże natomiast przyleciały do USA z Dublina. Po raz pierwszy od 125 lat opuściły Irlandię i choć początkowo nie zniosły dobrze podróży, to po jakimś czasie zaaklimatyzowały się i dają podobno posmak oryginalnego stouta na finiszu każdego łyku „blondynki”.

guinness-blonde-1.jpg
Nie jest to pierwsza próba uwarzenia „blondasa”. Na przełomie lat 1954 i 1955 jeden z amerykańskich browarów warzył na licencji i pod szyldem Guinnessa jasne piwa typu ale i lager. Ale jego cena była zbyt wysoka i produkcja zakończyła się w 1956 roku. Później, pod koniec lat 90. Guinness sam produkował inne trunki  niż stouty, jak np. Pilsner Gold czy Wicked Red Ale, lecz dystrybuował je w niektórych pubach w Dublinie.

guinness-1955.jpg
W obecnych czasach, kiedy wybór alkoholi rodzimych i importowanych przerasta nasze pragnienie, browary zabiegają o konsumentów nowymi, oryginalnymi produktami. Właśnie dlatego Guinness przedkłada ekonomię nad tradycję, ale nie śmiemy Irlandczykom tego wypominać – im większy wybór, tym lepiej dla nas.

Dodał(a): gianni / Guinness Poniedziałek 11.08.2014