Jakiego koloru jest piosenka Radiohead?

Melissa McCracken cierpi na synestezję - rzadkie schorzenie, które powoduje, że doświadczenia jednego zmysłu (np. słuchu) wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów. W ten sposób dziewczyna WIDZI muzykę. I maluje ją na obrazach. Chcesz wiedzieć, jak WYGLĄDA kawałek "Lucky" Radiohead, albo "Life On Mars" Davida Bowiego?

11049308_1538688049729829_425730323_n.jpg

"Do 15-stego roku życia myślałam, że wszyscy nieustannie widzą kolory. Kolory w książkach, kolory w równaniach matematycznych, kolory na koncertach. Ale kiedy w końcu zapytałam brata, jakiego koloru jest litera C (swoją drogą - kanarkowożółtego), zdałam sobie sprawę z tego, że mój umysł nie jest tak normalny, jak mi się wydawało" - pisze na swojej oficjalnej stronie Melissa McCracken, która cierpi na bardzo rzadkie schorzenie, jakim jest synestezja.

Zobacz też: człowieka kamerę

Synestezja powoduje, że doświadczenia jednego zmysłu (np. słuchu) wywołują jednocześnie doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów, np. odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, a obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne. Jeśli zaś chodzi o przyczynę tego zjawiska, istnieją dwie teorie, starające się je wytłumaczyć. Pierwsza głosi, że u osób doświadczających synestezji występują dodatkowe połączenia w mózgu łączące obszary normalnie ze sobą nie połączone. Druga mówi, że liczba połączeń synaptycznych jest taka sama, ale zachwiana jest równowaga pomiędzy hamowaniem i wyciszaniem docierających impulsów w mózgu.


Wracając do Melissy, zapewnia ona, że synestezja nie jest w żaden sposób rozpraszająca ani dezorganizująca i jedynie dodaje niepowtarzalnego kolorytu jej życiu. Jako, że dziewczyna ma talent malarski, swoją niezwykłą zdolnością widzenia muzyki dzieli się z innymi za pomocą swoich obrazów.

Chcesz wiedzieć, jak wyglądają popularne utwory muzyczne? Oto kilka z nich:

Radiohead - Lucky

David Bowie - Life On Mars

Etta James - At Last

Jimi Hendrix - Little Wing

Prince - Joy in Repetition

Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. instagram.com/msm.artwork Czwartek 23.04.2015