Jakie mieszkania najchętniej kupują Polacy?

Preferencje Polaków dotyczące kupowanych mieszkań od lat są podobne. Jakie mieszkania najchętniej kupuje się w Polsce dziś i jak może się to zmieniać w przyszłości?

small grant-N90LM3A5AZQ-unsplash.jpg

Wymarzone dwa pokoje

Z danych za rok 2018 wynika, że najbardziej pożądanym w Polsce lokalem jest mieszkanie 2-pokojowe. Niemniej są takie miasta, w których nieco więcej sprzedaje się nieruchomości 3-pokojowych. W tej statystyce wyróżnia się wynik Łodzi, w której mieszkania z 3 pokojami stanowią niemal 10% wszystkich sprzedanych lokali mieszkalnych. Podobne dane odnotowano dla Katowic. Z czego wynika to statystyczne odstępstwo dla wymienionych miast? Zapewne przynajmniej częściowy wpływ na dane ma znaczny udział rynku wtórnego w rynku mieszkaniowym w ogóle, zarówno w Katowicach, jak i w Łodzi. Średnie ceny metra kwadratowego mieszkania są więc w tych miastach stosunkowo niskie, przez co więcej osób może sobie pozwolić na zakup nieco większej nieruchomości. Ponadto, w wymienionych miejscowościach jest wyjątkowo wiele dostępnych mieszkań 3-pokojowych i większych, a to ze względu na obecność licznych wiekowych kamienic, w których próżno szukać ciasnych, niewielkich mieszkań.

Niewielkim powodzeniem w całym kraju cieszą się kawalerki. Mieszkania jednopokojowe stanowią ok. 10% rynku. Szacuje się jednak, że zapotrzebowanie na tego typu lokale w rzeczywistości jest nieco większe (widać to chociażby w tym, że stanowią on sporą część mieszkań dostępnych w wynajmie instytucjonalnym, np. w Resi4Rent). Niewielki odsetek kupowanych kawalerek jest natomiast głównie konsekwencją niedoboru takich mieszkań na rynku. Jeśli chodzi o mieszkania wielopokojowe, w których pomieszczeń mieszkalnych jest 5 lub więcej, na ich zakup decydują się nieliczni. Stanowią one nieznaczny odsetek wszystkich kupowanych mieszkań. Najwyższy jest w Warszawie i wynosi 4,5%. Wydaje się, że nabywcy mieszkań wielopokojowych to głównie inwestorzy. W stolicy mają oni szansę na wysoki zysk poprzez wynajem pokoi licznym w mieście studentom.

Preferowany metraż polskiego mieszkania

Najpopularniejsze w Polsce mieszkania mają metraż:

– 35-50 m kw. – w 2019 roku mieszkania o metrażu z tego zakresu stanowiły aż 34% wszystkich zakupionych lokali.

– 50-65 m kw. – drugie miejsce pod względem popularności, choć w niektórych miastach to właśnie te nieco większe mieszkania są najpopularniejsze (np. Wrocław i Katowice).

– 65-80 m kw. – w zasadzie w każdym dużym mieście mieszkania o metrażu z tego zakresu stanowią o kilka procent mniejszą część rynku niż mieszkania z każdej z grup wymienionych powyżej.

Standard i ceny mieszkań wybieranych przez Polaków

Można przyjąć założenie, że im wyższa cena za metr kwadratowy mieszkania, tym wyższy jego standard. Niemniej jednak jest to oczywiście pewne uproszczenie, gdyż znaczenie mają również inne czynniki, takie jak lokalizacja czy zagospodarowanie okolicy. W roku 2019 Polacy najczęściej kupowali mieszkania w cenie 7000-8000 zł za metr kwadratowy. Wciąż popularne są również mieszkania w cenie 5000 zł za 1 m kw., jednak sprzedaje się ich coraz mniej.

Powyższe wskaźniki nieco inaczej prezentują się dla Warszawy. W stolicy kupowane są głównie mieszkania w cenie ok. 10 000 zł za 1 m kw., a stawka 5000 zł lub mniej jest w zasadzie niespotykana i to nawet na rynku wtórnym. Ponadto, 97% mieszkań sprzedawanych w Warszawie to lokale, których cena całkowita przekracza 300 000 zł. Dla porównania w całej Polsce niemal ⅓ mieszkań kosztuje mniej niż wymieniona kwota.

Mieszkania drożeją, a wymagania ich nabywców rosną. Tym samym możemy się spodziewać, że w najbliższych latach metraż przeciętnego polskiego mieszkania będzie coraz większy. Być może zamiast mieszkań 2-pokojowych, Polacy częściej będą wybierać lokale z 3 pokojami. Należy również oczekiwać, że średnia cena za metr kwadratowy mieszkania będzie rosnąć.

Materiał partnera


Dodał(a): Izabela Popko Sobota 29.02.2020