Jak wypijanie 8 piw tygodniowo wpływa na nasz mózg?

Po wieloletnim badaniu osób pijących i stroniących od alkoholu, okazało się, że nawet niewielkie dawki napojów wyskokowych poważnie nam szkodzą.
beer.jpg

Naukowcy z Oxfordu obserwowali grupę 550 ochotników, sprawdzając jakie mają nawyki alkoholowe i jak zmienia się ich mózgi na przestrzeni 30 lat. Po eksperymencie przeprowadzili badanie rezonansem magnetycznym, aby przeanalizować strukturę organów. Jak się okazało nawet, wydawałoby się, niewinne popijanie piwa, wpływa negatywnie na umysł.

Otóż stan prawej półkuli mózgu odpowiedzialnej za pamięć i nawigację przestrzenną osób wypijających od 8 do 12 piw tygodniowo był w trzy razy gorszym stanie niż ludzi stroniących od alkoholu.

Mózgi osób wypijających co najmniej 17 piw tygodniowo były natomiast w sześć razy gorszym stanie, niż ludzi niesięgających po alkohol. Dodatkowo im więcej trunku badani przyjmowali, tym bardziej zanikała ich istota biała, czyli tkanka odpowiedzialna za funkcje kognitywne, a więc między innymi odbiór rzeczywistości, inteligencję, język i świadomość.

Z powyższych powodów może lepiej zaprzestać wypijania butelki czy dwóch ulubionego jasnego pełnego codziennie po pracy oraz nieco ograniczyć spożywanie alkoholu w weekend i chociaż raz w życiu wyjść z kumplami na tylko jedno piwo.  

Zobacz galerię pijących lasek
Dodał(a): Mateusz Olch Piątek 09.06.2017