Jak nauczyć się czegoś szybciej? To nie spam

Do tej pory wpajano Ci, że by posiąść jakąś umiejętność, musisz konsekwentnie wbijać sobie do głowy schemat jej wykonywania i powtarzać czynność do perfekcyjnego opanowania. Okazuje się, że można to jednak zrobić dwa razy szybciej.
jak-uczyc-sie-2-razy.jpg

Zaznaczam, że chodzi o umiejętności motoryczne człowieka, czyli czynności manualne, a nie np. opanowanie języka mandaryńskiego dwukrotnie szybciej. Takie podpowiedzi sprzedają za wysłanie SMSa Premium serwisy o charakterystycznej kolorystyce i migających banerach odliczających czas do końca „promocji”. U nas wiedza jest za darmo.

Metodę szybszego uczenia się opracowali, zbadali i porównali z innymi sposobami naukowcy z prywatnego Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. Doszli do wniosku, że powtarzanie do znudzenia nowych czynności wcale nie jest drogą do osiągnięcia mistrzostwa w danym zadaniu. Różnicowanie ćwiczeń i urozmaicanie metod szkoleniowych prowadzi do dwukrotnie szybszego opanowania nowej aktywności.

By tego dowieść zebrali 86 ochotników, którym przydzielono nową czynność do opanowania – kontrolę nad kursorem w komputerze za pomocą urządzenia reagującego na rodzaj i siłę nacisku, a nie za pomocą tradycyjnej myszki. Podzielono ich na trzy grupy.

Pierwsza była grupą kontrolną i to do niej odnosiły się wyniki pozostałych. Ochotnicy przeszli 45-minutowe szkolenie z nowej czynności. Druga zrobiła to samo, ale po sześciu godzinach powtórzono identyczny trening. Trzecia ekipa również miała podwójną sesję, z tym że podczas drugiej zmieniono czułość urządzenia sterującego, tak by badani musieli zaadaptować się do nowych warunków. Następnego dnia sprawdzono nowe umiejętności badanych, ale na wyjściowej czułości kursora.

Okazało się, że wbrew pozorom, druga grupa, która miała dwie sesje na tych samych ustawieniach, powinna lepiej wykonać zadanie sprawdzające. Jednak to trzecia ekipa zrobiła to dwukrotnie lepiej (dokładniej i szybciej). Oczywiście grupa kontrolna poradziła sobie najgorzej.

Pablo Celnik, który nadzorował badania, podsumował to tak, że jeśli chcesz być mistrzem w danej dziedzinie, to owszem – doprowadzi Cię do tego regularny trening, ale musi on być zróżnicowany. To samo podpowiadamy Wam, gdy pytacie jak zadowolić kobietę – my podajemy Wam wzór, a Wy dopasowujecie jego niewiadome do „obiektu treningowego”.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Środa 10.02.2016