Jak bez miernika sprawdzić baterię?

Prosta metoda, do użycia której nie potrzebujesz absolutnie żadnego sprzętu, mierników czy urządzenia, do którego włożysz baterię. Wystarczą baterie do przetestowania
bateria-zla.jpg

Jeśli przechowujesz zużyte baterie razem z nowymi, to pewnie trafia Cię szlag, gdy musisz sprawdzić, na które możesz jeszcze liczyć, a które zaraz `padną`. Oczywiście zawsze obiecujesz sobie, że zrobisz z nimi porządek, ale jak przychodzi do ich wymiany, musisz po kolei włożyć je do pilota od telewizora i chwilę poklikać.

Jest prosta metoda, by sprawdzić ich przydatność. Nie potrzebujesz do tego woltomierza mierzącego napięcie w ogniwach. Wystarczy jeśli baterie upuścisz na twardą powierzchnię. Jeśli odbije się więcej niż jeden raz, oznacza to, że jest zużyta lub używana. Jeżeli odbije się raz i zatrzyma – trafiłeś na nówkę. Możesz też upuścić je z niewielkiej wysokości pionowo. Dobra bateria stanie na płaskiej krawędzi, `padnięta` przewróci się na bok.Ten sposób działa wyłącznie na bateriach alkalicznych. Odbijanie się powodowane jest wytwarzaniem się gazu wewnątrz akumulatora w miarę jego zużywania, co powoduje zmianę jej gęstości i rykoszetowanie.

Poczekaj, czy Ty też pomyślałeś o tym, jak łatwo możesz wygrać zakład o flaszkę z kumplami?


Dodał(a): Paweł Janusz Czwartek 11.02.2016