iPhone 6s i iPhone 6s Plus - premiera

Nowe iPhone`y zostały pokazane światu. W skrócie: jest sporo zmian, jak na Apple. Ale – jak zwykle – nie są to funkcjonalności przełomowe. Wszystko to pojawiało się już dużo wcześniej u konkurencji.
iphone-6s-cena.jpg

Potwierdziło się właściwie wszystko z przecieków na temat najnowszych iPhoneów 6s i 6s Plus. Łącznie z premierą koloru "różowe złoto". Zmiany robią wrażenie, ale na użytkownikach poprzednich „jabłek”. Oczywiście same funkcje i parametry smartfonów to nie wszystko, bo produkty Apple są intuicyjne i bardzo przyjemne w obsłudze. Oczywiście to już kwestia przyzwyczajenia i do Androida czy Windowsa również można się przekonać.

APARAT
To główna zmiana w iPhone 6s i iPhone 6s Plus. Rzeczywiście pojawił się iSight o rozdzielczości 12 MP (8 MP w poprzednim modelu). Kamera będzie nagrywała filmy w rozdzielczości 4K, jednak iPhone nie jest pierwszym telefonem z takimi możliwościami. Optyka Apple ma lepiej odwzorowywać kolory, zapewnić mniejszą ilość szumów na zdjęciach i robić lepsze foty w słabych warunkach oświetleniowych. 
Przednia kamera będzie lepiej przystosowana do selfie. Rozdzielczość podskoczyła do 5 MP, a aparat otrzymał funkcję panoramy do samojebek. Nagra również filmy w HD 1080p. 
Funkcja Live Photos umożliwi zrobienie „kilkosekundowych zdjęć”. Czyli nagra kilka klatek z dźwiękiem, jednak w najwyższej rozdzielczości. Po dłuższym przytrzymaniu foty, ożyje ona niczym GIF. Funkcja dostępna u innych producentów już trzy lata temu. 

iphone-6s.jpg

PROCESOR
W iPhone 6s i iPhone 6s Plus będzie on nowy, lepszy, szybszy. A przynajmniej tak twierdzą inżynierowie Apple. 64-bitowy A9 ma być o 70% bardziej wydajny niż iPhone 6 czy iPhone 6 Plus. Obecny będzie również niskonapięciowy koprocesor M9, który będzie cały czas włączony i zmierzy aktywność użytkownika oraz podtrzyma Siri w gotowości.

WYŚWIETLACZ
Wymiary iPhone 6s i iPhone 6s Plus zostają takie same (będą nieznacznie cieńsze). Wyświetlacze będą miały przekątne 4,7 i 5,5 cala. Pokryte będą Ion-X Glass, znanym z Apple Watch Sport. Gwarantuje większą odporność na uszkodzenia mechaniczne. 
Nowością będzie 3D Touch – sensory wykryją siłę nacisku, co ma ułatwić nawigację po telefonie oraz dodać nowych funkcjonalności w aplikacjach i grach. Ta funkcja również nie jest innowacyjna wśród smartfonów. 
Touch ID drugiej generacji ma być dwukrotnie szybszy.

OBUDOWA
Pozostają te same kształty co u poprzedników, jednak konstrukcja będzie wzmocniona. Ma to zapobiec wpadkom, jak sprzed roku (Bendgate). Materiał, z którego będzie wykonana to aluminium 7000, znany również z Apple Watch Sport. ŁĄCZNOŚĆ
Zmiany dotyczą prędkości LTE. Teraz iPhone 6s i iPhone 6s Plus obsłużą do 300 Mb/s. Wi-Fi ma być dwukrotnie szybsze. 

CENY
Przewidywania cenowe również się sprawdziły. Będą identyczne jak dla modelu iPhone 6. Przy dwuletnim kontrakcie będą kosztowąc odpowiednio:
iPhone 6s 16GB – 199 dolarów (649 dol. bez umowy)
iPhone 6s 64GB – 299 dolarów (749 dol.)
iPhone 6s 128GB – 399 dolarów (849 dol.)
iPhone 6s Plus 16GB – 299 dolarów (749 dol.)
iPhone 6s Plus 64GB – 399 dolarów (849 dol.)
iPhone 6s Plus 128GB – 499 dolarów (949 dol.)

Zamówienia można składać od 12 września, a do sklepów trafi 25 września. Na początek w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech. Do Polski powinny trafić około listopada (na podstawie modelu poprzedniego).Dodał(a): Paweł Janusz / fot.: Apple Czwartek 10.09.2015