Internet od Facebooka

Facebook i spółka, zrzeszeni w internet.org, chcą podłączyć 5 miliardów osób do sieci. Filantropia czy wielki biznes?
internet od facebooka


Mark Zuckerberg zachęcił do współpracy wielkich graczy na rynku Internetu mobilnego. Do współpracy przekonał takie firmy jak: Opera, Samsung, Ericsson, Nokia, Qualcomm, MediaTek. Razem rozpoczęli projekt internet.org. Za cel obrali sobie podłączenie internetu pięciu miliardom ludzi na świecie. Czyli 2/3 ludzkości, która jeszcze sieci w domu nie ma.

Partnerski program internet.org ma w przyszłości zrzeszać ekspertów w dziedzinie nowych technologii, lokalne społeczności, filantropów, wielkie firmy z branży oraz wszystkich, którzy chcą się przyczynić do otwarcia pięciu miliardom osób cyfrowego okna na świat. Swój cel mają osiągnąć poprzez wymianę doświadczeń i tworzenie przełomowych rozwiązań oraz urządzeń - najtańszy internet i sprzęt dostępowy.

Założyciel Facebooka podkreśla, że dla tych, którzy pierwszy raz skorzystają z internetu, będzie to narzędzie zmieniające ich życia diametralnie. Mówi, że narody będą w ten sposób mogły decydować o tym, kto stoi u władzy, a rodziny znów będą mogły nawiązać kontakt z bliskimi, nawet po dekadach odcięcia od nich.

Wzniosłe cele, filantropia? Po części na pewno, chwała za to koncernom tworzącym internet.org. Jednak śledząc politykę reklamową Facebooka, zastanawiamy się ile Internetu Zuck zostawi pięciu miliardom osób, a ile tym strumieniem popłynie materiałów sponsorowanych.

W czerwcu Google ogłosiło swój pomysł na podłączenie do sieci trudno dostępnych terenów, np. Afryki. Zobacz na czym polega Project Loon, nad którym pracuje tajna komórka Google[x].

internet od facebooka
grafika: nytimes.com


Dodał(a): hajtek Czwartek 22.08.2013