Inteligencję wyczytasz z twarzy

Czy da się ocenić czyjąś inteligencję po wyglądzie? Okazuje się, że tak, ale tylko u facetów. Kobiety, rzecz jasna, nadal pozostają dla nas zagadką. Choć naukowcy wskazują, że możemy w ocenie być zaślepieni ich atrakcyjnością.
inteligencja-twarz-1.jpg

Naukowcy z Czech, a dokładnie zespół doktora Karela Kleisnera z Uniwersytetu Karola w Pradze ustalił, że można określić ze zdjęcia czy ktoś jest inteligentny, czy nie. Ale to tylko w odniesieniu do mężczyzn. Tęgie głowy obstawiają, że może to być związane z gospodarką hormonalną, charakterystyczną tylko dla płci męskiej w okresie dojrzewania. Mówią też, że może to być tzw. efekt halo (efekt aureoli) – kobiety bardzo często oceniane są pod kątem wyglądu i ich atrakcyjność może zakrzywiać postrzeganie inteligencji.

160 ochotników i ochotniczek oceniło 80 zdjęć – 40 kobiet i 40 mężczyzn. Twarze na fotografiach miały wyraz neutralny, modele byli pozbawieni biżuterii i make upu. Okazało się, że grupa badanych z większą poprawnością wskazywała bystrych facetów (przeprowadzono im wcześniej odpowiednie testy na inteligencję) aniżeli ogarnięte dziewczyny. Ocenę określono jako większą niż przypadkowe trafienie.

Oprócz tego, co możesz zobaczyć na zdjęciu jako wizualizację twarzy mniej inteligentnej (lewa strona), przeciętnej (środek) i bardzo inteligentnej (prawa strona), ustalono również jakie składowe wpływają na ocenę. I tak wyciągnięto wnioski:
- twarze bardziej inteligentne mają: wydłużony kształt, szerzej rozstawione oczy, większy nos, kąciki ust skierowane ku górze i ostrzejszy, mniej zaokrąglony podbródek;
- twarze mniej inteligentne mają: budowę szerszą, bardziej okrągłą, oczy rozstawione są węziej, krótki nos, kąciki ust idące w dół i większy, bardziej okrągły podbródek.

Niech zgadnę - właśnie otworzyłeś swój profil społecznościowy, żeby sprawdzić powyższe atrybuty na fotach? Nie wstydź się, cała nasza redakcja tak zrobiła.
Dodał(a): Paweł Jaśkowski Wtorek 09.02.2016