Ile alkoholu to za dużo?

Według nowych badań opublikowanych w Journal Addiction, każdego roku w Ameryce Północnej i Łacińskiej w wyniku picia alkoholu umiera prawie 80 000 osób! To oczywiste, że problemy pojawiają się, kiedy pije się za dużo. Jednak, czy wiesz ile to jest "za dużo"?

alko56.jpgW ciągu dwóch lat naukowcy przeprowadzili analizę aktów zgonów w 16 krajach Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej. Okazało się, że na wszystkie śmierci spowodowane alkoholem, aż 84% przypadki dotyczą mężczyzn. Zdecydowana większość zgonów była bezpośrednim wynikiem chorób wątroby, ale alkohol powodował także: choroby serca, udary mózgu, padaczki, zapaści, samobójstwa oraz wypadki drogowe i tragiczną w skutkach przemoc. Jednocześnie badacze podkreślili, że wszystkich zgonów można było uniknąć, gdyby ludzie pili z głową.

Jak dużo to już "za dużo"?
Według Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, nadużywanie alkoholu jest definiowane jako spożywanie więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet i dwa drinki dla mężczyzn. Przy czym za jeden drink uważa się jedynie 12 gramów czystego alkoholu, czyli ok. 350 ml piwa, 148 wina lub 44 ml wódki.

Z kolei inne badanie, opublikowane niedawno w czasopiśmie Neurology, wykazało, że picie 2.5-3 drinków dziennie przyspiesza utratę pamięci u mężczyzn w średnim wieku.

Naukowcy z University College London przez 10 lat przebadali 5000 mężczyzn i 2000 kobiet i doszli do wniosku, że ci panowie, którzy spożywali za dużą ilość alkoholu (dotyczyło to zarówno wódki, wina jak i piwa) w ciągu 6 lat zaczęli mieć problemy z pamięcią. Problemów takich nie zauważono u osób, które piły z umiarem.

"Ciężkie spożywanie alkoholu jest związane z większym ryzykiem wystąpienia choroby naczyniowej, która z kolei może zwiększać ryzyko zaburzeń poznawczych. Ponadto, intensywne spożycie alkoholu ma szkodliwe skutki krótko- i długoterminowe na mózg, w tym bezpośrednie działanie neurotoksyczne, efekty pro-zapalne oraz pośredni wpływ poprzez niedobór witamin" - powiedział autor badania, Severine Sabia. "Obecne badanie potwierdza, że ​​umiarkowane spożycie alkoholu prawdopodobnie nie jest szkodliwe dla mózgu. Jednak spożywanie alkoholu w dużych ilościach, nawet w średnim wieku, może mieć konsekwencje dla funkcjonowania poznawczego w starszym wieku".

Badania wykazały, że spożywanie przez mężczyzn powyżej 36 g alkoholu dziennie (a przypominamy, że jest to o wiele mniej niż nawet 500 ml piwo!), było związane ze znacznym przyspieszeniem spadku wszystkich funkcji poznawczych. Jeśli chodzi o kobiety, badanie nie obejmowało wystarczającej ilości pijących pań i naukowcy ostatecznie nie byli w stanie wykazać podobnej statystycznej zależności.

"Wielu ludzi, chciałoby usłyszeć, że kieliszek wina dziennie nie zagraża naszym mózgom. Nasze badanie pokazuje jednoznacznie, że niestety jest całkiem przeciwnie".

źródło: thechart.blogs.cnn.com


Dodał(a): Bartosz Joda, fot. FameFlynet Czwartek 29.10.2015

Komentarze

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
kamorgas (2015-11-01 08:15:39)
Legenda głosi, że kiedyś po imprezie komuś alkohol został Zgłoś naruszenie
Komentarze (1)