Idy Marcowe

„Idy marcowe” to pełen ostrych, inteligentnych dialogów obraz współczesnej polityki i walki o władzę, a także opowieść o seksie, ambicji, lojalności, zdradzie i zemście. Film przedstawia historię młodego rzecznika prasowego, który pada ofiarą zakulisowych rozgrywek swojego kolegii, weterana branży oraz zalotów pięknej stażystki.
idy otwarcie.jpg

Thriller w reżyserii George’a Clooneya, którego światowa premiera uświetniła otwarcie Festiwalu Filmowego w Wenecji 2011 i który otrzymał aż 4 nominacje do nagrody Złotych Globów (Najlepszy Film,  Najlepszy Aktor– Ryan Gosling, Najlepsza Reżyseria – George Clooney, Najlepszy Scenariusz) oraz nominację do Oscara za Najlepszy Scenariusz Adaptowany.


Trzymająca w napięciu historia pokerowej rozgrywki kandydata na prezydenta USA  - Mike Morrisa (w tej roli sam reżyser, nagrodzony Oscarem  za kreację w „Syrianie”) z czyhającymi na każde jego potknięcie  przeciwnikami (podziwiany ostatnio w szlagierze „Kac Vegas w Bangkoku”  Paul Giamatti) i wszędobylskimi dziennikarzami (m.in. uhonorowana przez Amerykańską Akademię Filmową za kreację w komediowym hicie „Mój kuzyn Vinny” Marisa Tomei). Szanse na elekcję pretendenta o bujnej przeszłości staną pod znakiem zapytania, kiedy w jego sztabie pojawi się asystentka, emanująca młodzieńczym entuzjazmem i erotyzmem (namiętna muza Woody’ego Allena z „Co nas kręci, co nas podnieca” Evan Rachel Wood). Dziewczyna szybko zawróci w głowie młodemu, błyskotliwemu doradcy Morrisa (nominowany do Oscara za „Szkolny chwyt” Ryan Gosling) i pozna najskrzętniej skrywane tajemnice kampanii.

George Clooney zagrał w filmie gubernatora Morrisa kandydującego w wyborach prezydenckich z ramienia Partii Demokratycznej. Pozostałych bohaterów filmu zagrali: Ryan Gosling jako rzecznik prasowy Morrisa, Philip Seymour Hoffman jako szef sztabu wyborczego Morrisa, Paul Giamatti jako główny rywal bohatera granego przez Hoffmana, Marisa Tomei jako reporterka New York Times, Evan Rachel Wood jako stażystka w sztabie Morrisa, Jeffrey Wright jako senator oraz Max Minghella jako Ben Harpen, członek sztabu Morrisa.

Prasa jednogłośnie okrzyknęła „Idy Marcowe”  filmem skazanym na sukces  ze względu na osiągnięcia reżyserskie Clooneya (6 nominacji za „Good Night and Good Luck”) oraz imponujący dorobek jego gwiazd (m.in. nagrodzony Oscarem za wirtuozerską kreację Trumana Capote Phillip Seymour Hoffman).

reżyseria – GEORGE CLOONEY
scenariusz – GEORGE CLOONEY / GRANT HESLOV / BEAU WILLIMON
zdjęcia - PHEDON PAPAMICHAEL
muzyka - ALEXANDRE DESPLAT

gubernator Mike Morris - GEORGE CLOONEY
Stephen Meyers - RYAN GOSLING
Ida Horowicz - MARISA TOMEI
Molly Stearns - EVAN RACHEL WOOD
Paul Zara - PHILIP SEYMOUR HOFFMAN
Tom Duffy - PAUL GIAMATTIDodał(a): ckm.pl Wtorek 31.01.2012