Ibuprofen może prowadzić do męskiej bezpłodności

Ibuprofen to jeden z głównych składników większości leków przeciwbólowych dostępnych w Polsce. Nowe badania pokazują, że może on prowadzić do męskiej niepłodności.
iStock-868058612.jpg

Jeśli w przyszłości nie chcesz strzelać ślepakami, to zastanów się dwa razy, zanim następnym razem łykniesz jakąś pigułkę na ból głowy, której głównym składnikiem jest ibuprofen. Dla waszej wiadomości – jest on jednym z trzech najpopularniejszych składników wszystkich leków na ból głowy (pozostałe dwa to paracetamol i aspiryna) i można go dostać w każdej aptece za grosze.

Radzimy jednak nie przesadzać z jego zażywaniem, bo według najnowszych badań to właśnie ibuprofen może przyczynić się do bezpłodności mężczyzn. Specyfik zdaniem naukowców prowadzi bowiem do obniżenia produkcji testosteronu, a w dalszej perspektywie – do hipogonadyzmu, czyli po prostu niewydolności jąder i kurczenia się ich.

Schorzenie to z reguły pojawia się jedynie u starszych mężczyzn oraz u palaczy, jednak nadmierne stosowanie leków na bazie ibuprofenu również może do tego doprowadzić. Zwłaszcza w przypadku młodych facetów w wieku od 18 do 35 lat (działanie ibuprofenu na starszych mężczyzn nie jest do końca znane).

Uważaj więc, żeby nie przesadzić z prochami na ból głowy z tym składnikiem. Żebyś później nie dziwił się, dlaczego twoje jądra zamieniły się w wysuszone rodzynki.

ZOBACZ TEŻ LASKĘ, KTÓREJ NIGDY NIE BOLI GŁOWA:


Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Wtorek 09.01.2018