Hip hopowa bomba roku - Straight Outta Compton

Dr. Dre, Ice Cube, Eazy-E, The D.O.C., MC Ren, DJ Yella, Arabian Prince ponownie razem! Film biograficzny o legendarnej grupie N.W.A., na który czekają koneserzy oldskulowych czarnych brzmień Zachodniego Wybrzeża nadchodzi wielkimi krokami.
straight-outta-compton.jpg

Grupa N.W.A. (Niggaz Wit Attitudes) istniała od 1986 do 1991 roku i tworzyli ją wspomniani Dr. Dre, Ice Cube, Eazy-E, The D.O.C., MC Ren, DJ Yella, Arabian Prince. Uznana przez FBI za najniebezpieczniejszą grupę świata uderzała w tony, które odpowiadały sfrustrowanej czarnej społeczności miasta Compton, skąd wywodzą się wszyscy członkowie ekipy. Nienawiść do policji, systemu, fascynacja narkotykami oraz wyraźne oznaczanie własnego terytorium i codzienne problemy outsiderów słonecznej Kalifornii – to główne motywy przewijające się w twórczości ekipy z Compton i tworzące zupełnie nowy nurt – gangsta rap.

N.W.A. ze swoją twórczością trafiali na bardzo podatny grunt. Muzyka poruszali tłumy i prowokowali zamieszki. Ale ich sława przerosła ich samych, a nowe realia wprowadziły zamieszanie w szeregi raperów. Skład najpierw opuścił Arabian Prince, potem Ice Cube, następnie Dr. Dre aż grupa całkiem rozpadła się w 1991 roku. Między chłopakami dochodziło do kłótni o podział zysków. Nienawiść eskalowała do dissowania się w swoich kawałkach.Staright Outta Compton to historia jednej z najbardziej wpływowych i inspirujących grup, którą wyreżyserował F. Gary Gray. Nazwa filmu nawiązuje do płyty N.W.A. z 1988 roku o tym samym tytule. To właśnie ten platynowy krążek, a w szczególności kawałek „Fuck tha Police” zagwarantował im łatkę najniebezpieczniejszej grupy świata. Przez to byli często kontrolowani i prześwietlani. Ich przeszłość nie była krystaliczna, więc ciężko było się wyzbyć starych nawyków, jak noszenie przy sobie nielegalnej broni czy używanie dragów zamiast cukru do kawy.

Premiera światowa zaplanowana jest na 14 sierpnia 2015 roku.

Straight Outta Compton (2015)
scenariusz:
Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge, Alan Wenkus
reżyseria:
F. Gary Gray
obsada:
Jason Mitchell - Eazy-E
Corey Hawkins - Dr. Dre
O'Shea Jackson Jr. - Ice Cube
Aldis Hodge - MC Ren
Neil Brown, Jr. - DJ Yella
Marlon Yates Jr. - The D.O.C.
Paul Giamatti - Jerry Heller
Keith Stanfield - Snoop Dogg
R. Marcus Taylor - Suge Knight
Sheldon A. Smith - Warren G
straight-outta-compton-plak.jpg

Dodał(a): Paweł Janusz Środa 08.04.2015