Gdzie piwo jest najtańsze?

Narzekasz na ceny piw w Polsce? W takim razie z pewnością będziesz zaskoczony, że dwa nasze miasta są w pierwszej światowej dziesiątce, pod względem „taniości” złocistego trunku.
mirdgardhaus-845306_640.jpg

Wśród Polaków panuje powszechne przekonanie, że piwo w naszym kraju jest drogie. No bo w końcu 10 zł za pół litra często rozwodnionego sikacza w pubie, to gruba przesada. Nam się jednak zdaje, że główną przyczyną tego narzekania, jest po prostu brak porównania. Jak się bowiem okazuje, w naszych miastach, na tle innych europejskich i światowych miast, browarki pija się tak jakby za pół darmo.

Portal GoEuro co roku publikuje ranking światowych miast, w których piwo jest najtańsze. Zestawienie to bierze pod uwagę średnią cenę (podawaną w dolarach) za 330 ml złocistego trunku w sklepie oraz średnią cenę za taką samą ilość piwa w pubie. Poza tym uwzględnia także roczną konsumpcję piwa na głowę jednego mieszkańca (liczoną w galonach) i roczne wydatki na piwo, również przypadające na jednego mieszkańca.

W ten sposób liczony jest tzw. „indeks ceny piwa”, według którego, polskie miasta są w ścisłej europejskiej czołówce pod względem „taniości” złocistego trunku – Kraków znajduje się bowiem na 3. miejscu, a Warszawa na 5.

W grodzie Kraka za piwo w przeliczeniu trzeba zapłacić 7,50 zł, natomiast w stolicy jest to niecałe 9,90 zł. Wyprzedzają nas jedynie: Bratysława, Kijów (6,60 zł i 6,65 zł) oraz Belgrad (8,80 zł).Z kolei polskim miastom daleko jest do cen, które można uświadczyć np. w Lozannie, Zurychu czy Oslo. Tam przeciętnie piwo kosztuje odpowiednio: 38 zł, 23 zł i 22 zł.
Ba, takie ceny piwa w Krakowie i Warszawie, plasują te dwa miasta w czołówce nie tylko europejskiej, ale i światowej! W globalnym rankingu Kraków jest bowiem na miejscu 4., a Warszawa na 8.

piwa.JPG

Zaskoczeni? Gdy więc następnym razem będziecie popijać piwko w pubie i narzekać na jego cenę, to pomyślcie, że gdzieś tam na świecie, jest wiele osób, które mają zdecydowanie gorzej.
Dodał(a): Jakub Rusak Czwartek 07.07.2016