Gdyńska firma wystrzeli w kosmos pierwszą polską rakietę suborbitalną

To mały krok dla ludzkości, ale na pewno duży krok dla Polski. Firma z Gdyni ma w 2022 roku wystrzelić w kosmos pierwszą polską rakietę suborbitalną.
iStock-481252916.jpg

Jeśli chodzi o podbój kosmosu to Polska jest daleko w lesie. Na szczęście gdyńska firma o nazwie, nomen omen, SpaceForest ma wielkie szanse żeby trochę nas z tego lasu wyciągnąć. Wszystko za sprawą ich projektu o nazwie Suborbital Inexpensive Rocket (SIR), co w tłumaczeniu oznacza suborbitalną niedrogą rakietę.

I to właśnie jest głównym celem gdyńskiego przedsiębiorstwa – budowa rakiety suborbitalnej zdolnej wynosić ładunki o masie 50 kg na wysokość 150 km (50 km ponad umowną granicę kosmosu) za niewielką kwotę pieniędzy. Niewielką, czyli znacznie niższą od obecnie funkcjonujących konstrukcji i taką, która pozwoli mniejszym podmiotom prowadzić badania w przestrzeni kosmicznej.

1986167.jpg

Niższe koszty eksploatacji SpaceForest ma zamiar osiągnąć poprzez dwie rzeczy: możliwość wielokrotnego użytkowania rakiety i odzyskiwania wszystkich jej części po misji oraz hybrydowy napęd rakietowy zasilany modyfikowaną parafiną.

Pierwsza polska rakieta suborbitalna ma powstać w 2022 roku. Prace nad nią rozpoczną się już natomiast w kwietniu 2018.

TA DZIEWCZYNA TO TEŻ OSTRA RAKIETA! ZOBACZ JEJ FOTKI:Dodał(a): Tomek Makowski/ fot. istockphoto.com Piątek 19.01.2018