Plan B: Wielka włóczęga

Czasami przerwa w życiorysie jest najwspanialszą częścią owego życiorysu

wycieczka

Nie możesz już słuchać ględzenia wrednego szefa ani patrzeć na złośliwych kolegów z pracy, którzy znów przykleili twoją myszkę do biurka? Do tego po raz kolejny ominął cię awans, a przypadł temu lizusowi z biurka pod oknem? Ile razy myślałeś „Stary, coś jest nie tak... Życie przemyka ci przez palce”.  A może pomyślisz o zrobieniu sobie dłuższej przerwy w szarej codzienności? Banalnym planem A w tej sytuacji może być dwutygodniowy wypad do Turcji. Jednak to tylko półśrodek. Pomyśl o planie B — bierzesz rok bezpłatnego urlopu, zostawiasz wszystko, wyłączasz telefon i udajesz się w podróż. Wyjeżdżasz na tzw. Gap Year, czyli wycieczkę życia, która podładuje twoje baterie na kolejne dekady. Nie korzystaj z ofert biur podróży— tylko wędrując na własną rękę, poznasz prawdziwy świat.

WIRUJĄCY ŚWIAT
Podstawowa zasada brzmi: nie należy planować wszystkiego zbyt szczegółowo. Powinieneś działać spontanicznie i zaufać swojej ciekawości świata! Pakuj jeden duży plecak z najbardziej potrzebnymi rzeczami i już jesteś gotów do wielkiej włóczęgi. Wyłącznie od ciebie zależy, co będzie dalej. Może kupisz bilet lotniczy typu RTW (Round the World), który umożliwia podróż dookoła świata? Możesz wybrać pomiędzy czterema podstawowymi typami biletów RTW, które pozwalają na przelot 26 000, 29 000, 34 000 lub 39 000 mil.

DOTYK KULTURY
A może pomyślisz o tzw. Grand Tour, czyli poprzedniczce Gap Year. Ta forma podróżowania narodziła się w XVII wieku. Jej celem było zdobycie jak największej wiedzy o świecie i wyrobienie sobie gustu artystycznego poprzez kontakt z innymi kulturami oraz obejrzenie najważniejszych zabytków naszej cywilizacji. Pomyśl — będziesz mógł bez pośpiechu zwiedzić Panteon w Rzymie, Akropol w Atenach, Luwr w Paryżu, Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu, Muzeum Prado w Madrycie, Galerię Trietiakowską w Moskwie, Pałac Westminsterski w Londynie. I jeszcze setki innych świątyń sztuki.

ŁYK INSPIRACJI
Nie wiesz, w którą stronę podążyć? A więc zacznij od wycieczki do szkockiego Dumbarton, siedziby marki Ballantine’s Finest, która kończy właśnie swoje 100 lat. Tu zastanowisz się, jak będzie wyglądać reszta twojego Gap Year. Przecież to właśnie przy szklaneczce whisky mężczyźni podejmują najważniejsze decyzje. Nie gwarantujemy jednak, że uda ci się stąd wyrwać dalej. Może stwierdzisz, że najlepszą formą wypoczynku będzie... zatrudnienie się na rok w fabryce whisky?


Dodał(a): ckm Piątek 23.09.2011