Festiwal Figur Lodowych i Śnieżnych w Harbin

Chiny to nie tylko kraj tanich t-shirtów i dyktatorskich rządów. Skośnoocy mają polot i zmysł artystyczny. Zimny jak lód
rzeźby lodowe


Coroczny Międzynarodowy Festiwal Figur Lodowych i Śnieżnych w Harbin (Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival) ociepla wizerunek Chińskiej Republiki Ludowej mimo średnich temperatur -30 stopni Celsjusza. Stolica prowincji Heilongjiang, wysuniętej najbardziej na północny-wschód, gości rzeźbiarzy i widzów z całego świata od 5 stycznia do końca lutego, choć data zamknięcia wystawy zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych.

Artyści z całego świata zjeżdżają się do Harbin dużo wcześniej, by dzień i noc pracować nad rzeźbami z lodu i śniegu. Za pomocą pił, dłut, szpikulców tworzą monumentalne budowle i posągi. Mogą to być odwzorowane budowle – niekiedy w skali 1:1, a także postacie historyczne czy mitologiczne. Budulec w postaci krystalicznie czystego lodu czerpią z płynącej nieopodal rzeki Songhua. Można go również wytworzyć sztucznie z demineralizowanej wody. Do rzeźb dodaje się wtedy również kolorowe światła i lasery, co daje efekty jak z filmów science-fiction.

Najważniejsze miejsca do odwiedzenia podczas Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival:
1. Sun Island Park – główna arena festiwalu. W olbrzymim parku poczujesz się jak w Legolandzie ze śniegu. Możesz tam również zwiedzić Galerię Sztuki Lodowej i Śnieżnej – największy tego typu obiekt na świecie mieszczący się na 5 000 metrów kwadratowych. To tu znajdziesz najznamienitsze rzeźby w `zimnej glinie`.
2. Harbin Ice and Snow World – przespaceruj się po lodowym mieście, gdzie w jednym miejscu znajdziesz Times Square, Wieżę Eiffla i Chiński Mur. Również tutaj znajdują się ślizgawki, lodowiska, place zabaw i sklepy z pamiątkami. Śmiało możesz wypuścić dzieciaki w samopas.
3. Zhaolin Park – w tym miejscu mieści się ponad 1 500 podświetlonych rzeźb lodowych. Najlepiej wybrać się tam po zmroku i podziwiać kolory tęczy zaklęte w lodowe bloczki. Wspomniane wcześniej lasery, diody, światełka składają się na Lantern Show, czyli pokaz lampionów i latarni.

Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival, to jeden z czterech największych tego typu festiwali na świecie. Zjeżdża się tu ponad 100 artystów z 20 krajów, by dzielić się swoją pasją z turystami – robieniem lodów. Tfu! Robieniem rzeźb lodowych!Dodał(a): wojacz Środa 17.10.2012