Facebook zna Cię lepiej niż rodzina

Okazuje się, że jeśli klikniemy odpowiednią ilość `lajków`, Facebook lepiej nakreśli nasze cechy osobowości niż nasi znajomi z pracy, przyjaciele czy rodzina.
300-klikniec.jpg

Naukowcy Uniwersytetu Cambridge i Uniwersytetu Stanforda przeprowadzili ciekawe badania, które zwracają uwagę na kwestie naszej prywatności w sieci. Wyniki są lekko przerażające, bo okazuje się, że bezduszna maszyna, z którą nigdy nie piliśmy wódki, jest w stanie opisać nas lepiej niż własny brat, szwagier czy najlepszy przyjaciel, który przecież zna wszystkie nasze mroczne sekrety.

Po ilu `lajkach` algorytm lepiej określał osobowość ochotników niż ich bliscy?
- po 10 lepiej niż znajomi z pracy,
- po 70 lepiej niż współlokatorzy lub przyjaciele,
- po 150 lepiej niż rodzice lub rodzeństwo,
- po 300 lepiej niż życiowy partner.


W badaniu wzięło udział 86 220 ochotników, którzy wypełnili kwestionariusz osobowy. Składał się ze 100 pytań opartych na pięcioczynnikowym modelu osobowości, które obejmuje: neurotyczność, ekstrawersję, otwartość na doświadczenie, ugodowość i sumienność. Z ankiety wynikało, że np. polubienie strony fanpage`a Salvadora Dali albo o tematyce medytacyjnej, oznacza wysoki stopień otwartości. Potem rodziny i znajomi królików doświadczalnych oceniły w innej ankiecie osobowość swoich bliskich. Następnie do pracy wziął się algorytm, który na podstawie `lajków` badanych wydał swój osąd.

Skąd to wynika? Niektórych rzeczy po prostu się wstydzimy i nie mówimy o nich nawet bliskim. Każdy z nas ma swoje tajemnice, które kasuje z historii przeglądarki przed wścibskim otoczeniem.


Wyniki badań mogą przerażać, ale procesu poznawania nas i dostarczania spersonalizowanego contentu w sieci już nie zatrzymamy. Reklamodawcy dbają o to, żeby perfekcyjnie spersonalizować swoje przekazy i trafić do potencjalnych klientów. Facebook z kolei jest świetnym dostawcą takich danych. Jest też druga strona medalu: Twoi potencjalni nowi pracodawcy mogą docierać do Ciebie w przyszłości bezpośrednio po preferencjach i cechach charakteru. Nie panikuj zatem, to nic nie da. Facebóg widzi wszystko.


Dodał(a): daktor Czwartek 22.01.2015