Facebook pozwany grupowo

Amerykański wymiar sprawiedliwości, po rocznych obradach, podjął w końcu decyzję. Facebook będzie odpowiadał przed sądem za naruszanie prywatności swoich użytkowników, odbywające się poprzez skanowanie ich wiadomości w celach marketingowych!

shutterstock_176941343.jpg

Największy serwis społecznościowy świata stanie przed sądem! Co ciekawe, pozew przeciwko Facebookowi jest zbiorowy i to z urzędu, co na pewno nie stawia firmy Zuckerberga w dobrym położeniu. Na razie wiadomo tyle, że zdaniem serwisu oskarżenie z 2013 roku jest niesłuszne, a zdaniem sądu wprost przeciwnie.

Według serwisu, wspomniane skanowanie wiadomości podchodzi pod „działania niezbędne do funkcjonowania firmy”, a to stanowi wyjątek przy ochronie danych osobistych, o czym mówią stosowne przepisy. Sędzia okręgowy Phyllis Hamilton z Oakland w Kalifornii nie zgodził się jednak z tym tokiem myślenia, podkreślając, że Facebook nie przedstawił żadnych przekonujących dowodów na to, że wertowanie prywatnej korespondencji to nieodłączny element biznesplanu. Sąd nie zgodził się także na oddalenie pozwu w zamian za bardzo dużą kaucję, proponowaną przez pozwany serwis, której kwota nie została ujawniona.

Przede wszystkim w toku postępowania okazało się, że prywatne rozmowy na Facebooku wykorzystywane są do wielu budzących wątpliwości celów. Zdaniem kalifornijskiego sądu zostały naruszone podstawowe wolności gwarantowane obywatelom Stanów Zjednoczonych przez konstytucję.

Póki co, nie wiadomo jak zakończy się sprawa i co przyniesie w innych krajach, ale gigant społecznościowy na pewno ma się czego obawiać...


Dodał(a): BJ Poniedziałek 29.12.2014