Ex Machina w kinach

Programista, który wygrał staż i możliwość współtworzenia jednego z największych projektów związanych ze sztuczną inteligencją, okazał się częścią eksperymentu. Ekscentryczny miliarder w nie żałuje pieniędzy na swoje przełomowe dzieło, pomnik swojego życia, który wystawia w tajnym laboratorium. Ava – najdoskonalszy humanoid, zmieni losy świata, to pewne.

ex-machina.jpg


Caleb Smith (Domhnall Gleeson) to młody i nieśmiały programista, który wygrywa konkurs organizowany przez ekscentrycznego miliardera Nathana Batemana (Oscar Isaac). W ramach nagrody, wybiera się do jego posiadłości, która jest jednocześnie domem, schronem i laboratorium wklejonym w piękne i dzikie okoliczności przyrody. Ma tam pomagać w przełomowych badaniach. Na miejscu okazuje się jednak, że ma być papierkiem lakmusowym jego najnowszego projektu.Przypada mu roli sędziego w Teście Turinga, czyli ma określić czy stworzony przez Nathana humanoid Ava (Alicia Vikander) jest zdolna myśleć samodzielnie, czuć i podejmować słuszne dla niej decyzje. Jak się okazuje, nie jest to proste zadanie, polegające na zero-jedynkowym odhaczeniu możliwości sztucznej inteligencji.

Eksperymentalny projekt wymyka się spod kontroli i okazuje pokręcony i zwodniczy, wbrew niewinnej powierzchowności Avy. Film pełen intryg, zwrotów akcji i nieoczywistych zachowań osadzony w dość hermetycznym otoczeniu, ogrywany ludzkimi emocjami – to musi się podobać.EX MACHINA (2015) 108 min.
gatunek:
sci-fi, thriller
scenariusz i reżyseria:
Alex Garland
obsada:
Alicia Vikander - Ava
Domhnall Gleeson - Caleb
Oscar Isaac - Nathan
Sonoya Mizuno – Kyoko
premiera:
Polska – 20 marca 2015
świat – 21 stycznia 2015Ex_Machina-plakat.jpg


Dodał(a): Jan Rzeźnik Piątek 20.03.2015

Komentarze

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Komentarze (0)