Elektryczny marker

Zwykły pisak? To tylko pozory. Ten marker posiada bowiem specjalny tusz, który jest w stanie przewodzić prąd. Można więc po prostu narysować sobie "kabel".
mazak.JPG

Już dawno doszedłem do wniosku, że rozwój technologiczny nie idzie do przodu. On biegnie, zapieprza jak oszalały. Ledwie kilkanaście lat temu zbudowano pierwsze drukarki 3D, a dziś jesteśmy już w stanie wydrukować za ich pomocą niemal wszystko – od pizzy, przez karabin, po cały dom. 

Jednak zdaje się, że nowy wynalazek japońskiej firmy AgIC, może dorównać tym urządzeniom, a nawet je przewyższyć. Japończycy wymyślili bowiem niesamowity, można by wręcz rzecz, magiczny marker, którego zawierający cząsteczki srebra tusz, jest w stanie przewodzić elektryczność.

Tak! Dzięki niemu zamiast babrać się z plątaniną kabli, by doprowadzić prąd do jakiegokolwiek miejsca, będzie można te kable po prostu narysować. Nie dość, że to oszczędność czasu, pieniędzy i materiałów, to dodatkowo przestrzeni, ponieważ w przyszłości linie wysokiego napięcia mogą zostać zastąpione przez zwykłe kreski.

I zdecydowanie nie jest to niemożliwe, jako że główną misją AgIC jest „zapewnić elektryczność wszędzie na ziemi za pomocą drukowanych elektronicznych technologii”. Pokazują to w krótkim filmie reklamowym, w którym dosłownie rysują sieć elektryczną w małym, papierowym mieście. Wystarczy narysować zamknięty obwód, a tusz jest w stanie doprowadzić elektryczność potrzebną do zasilenia świateł czy nawet pojazdów.

Na tę chwilę wynalazek jest jeszcze w fazie powijaków, więc można z niego korzystać jedynie na specjalnym papierze, jednak szefowie AgIC zapowiadają, że elektryczny marker zostanie ulepszony tak, by można było rysować nim po dowolnej powierzchni.
Najlepsze jest jednak to, że obecna wersja pisaka kosztuje jedynie około 60 złotych. Za takie urządzenie to przecież grosze.

Wygląda więc na to, że przyszłość maluje się w samych srebrnych barwach. I choć nie są to barwy ciepłe, to z pewnością ogrzeje nas elektryczność, której te dostarczą.
Dodał(a): Jakub Rusak Wtorek 19.07.2016