Elektroniczny dowód osobisty

Komórka zamiast dowodu osobistego? Ministerstwo Cyfryzacji planuje wdrożenie dokumentów elektronicznych. Z nowego systemu będzie można korzystać już w wakacje.
tel.jpg

W SKRÓCIE:

Już w lipcu 2017 roku zamiast tradycyjnych dowodów osobistych, Polacy będą mogli korzystać z ich elektronicznych wersji dostępnych na telefonie komórkowym. Nowy system ma działać na zasadach kodów SMS. Zdaniem Ministerstwa Cyfryzacji ułatwi to legitymowanie obywateli.

PEŁNA WERSJA:

W lipcu 2017 roku Polacy będą mogli zastąpić plastikowy dowód osobisty jego cyfrową wersją. Korzystanie z mDokumentów wydaje się nader proste. Otóż podmioty uprawnione, czyli policjanci bądź urzędnicy, będą prosić obywateli o numer telefonu lub PESEL. Wprowadzą go do aplikacji, a użytkownik otrzyma jednorazowy kod, który będzie musiał podać. Kiedy zostanie wpisany do oprogramowania, pracownik państwowy otrzyma wgląd do komórkowej wersji identyfikatora.

Ministerstwo Cyfryzacji uważa, że usprawni to załatwianie spraw wymagających wylegitymowania petentów, a dodatkowo nowy system ma być bezpieczniejszy od korzystania z tradycyjnych dowodów osobistych, ponieważ do specjalistycznego oprogramowania dostęp będą miały jedynie uprawnieni urzędnicy.
mand.jpg
W maju 2017 roku rozpoczną się testy systemu mDokumentów w Łodzi i Ełku. Ministerstwo Cyfryzacji podaje, że do programu pilotażowego mogą przystąpić również inne gminy. Jeśli w trakcie sprawdzania sprawności nowego rodzaju identyfikacji obywateli nie zostaną wykryte problemy, będzie można z niego korzystać w całej Polsce.  

W systemie mają najpierw być dostępne jedynie dowody osobiste. Ministerstwo z czasem zacznie wdrażać elektroniczne wersje również innych dokumentów, jak na przykład prawo jazdy.  Bardzo nas ucieszyła ta informacja. Dzięki odrzuceniu plastiku, w naszych portfelach będzie więcej miejsca na te drobne, co nazywamy wypłatą.
Dodał(a): Paweł Zieleń Wtorek 28.03.2017